Do velmi útulného prostředí Galerie Lázně v Liberci přijel diskutovat s lidmi předseda ODS Petr Fiala a podpořit tím krajskou kandidátku ODS pod vedením frýdlantského starosty Dana Ramzera. Jejich hostitelem byl Petr Židek, liberecký radní a trojka na této kandidátce. Petr Fiala začal zostra. „V těchto dnech zvlášť sledujeme neuvěřitelný chaos v této zemi a ohňostroj populismu, který se na nás každý den valí z rozhodnutí Babiše, jeho týmu a vlády. Je to něco šíleného a každý, kdo má zdravý rozum, se tomu buď směje, nebo nechápavě kroutí hlavou. Hlavně si ale přeje změnu. Musíme tyto lidi oslovit a nesmíme s tím čekat až na příští rok. Máme šanci už v těchto volbách ukázat, že lidé chtějí změnu a je možné porazit a oslabit vliv Andreje Babiše. Už v těchto volbách musíme odstartovat změnu. Teď posílíme v Senátu a v krajích a příští rok změníme politickou situaci v České republice,“ řekl.
Slova se pak ujal Dan Ramzer. „Největší výzva stojí před námi všemi. Jsme v situaci, kterou nikdo z nás nezažil. Dopad toho chaosu, o kterém mluvil pan předseda, nikdo nedokoukne. Všichni si ještě myslíme, že je to OK a nějakým způsobem to funguje. Ale ono to funguje jen naoko, aby to fungovalo 2. a 3. října,“ konstatoval s tím, že motorem každého státu je výroba a lidé. „Když je někdo zastaví, tak národ je špatný. Lidé se rozdělí do tří skupin. Na ty, kteří se nedali, pracují a dělají vše pro to, aby vše zůstalo normální. Pak je tu skupina, která kouká na jednu i druhou stranu a přidají se k těm silnějším. A pak je tu bohužel velká třetí skupina, která si myslí, že je normální nepracovat a dostávat za to peníze. Že to takto může být na věky. Vláda dělá všechno proto, aby utvrzovala tuto skupinu, že je to v pořádku. Ale není,“ sdělil dlouholetý starosta Frýdlantu.
Ministr zdravotnictví to absolutně nezvládá
Nejzkušenější přítomný politik Přemysl Sobotka, bývalý předseda Senátu, nyní náměstek hejtmana Libereckého kraje pro oblast zdravotnictví, sedící mezi diváky, nadhodil téma zdravotnictví. „Zdravotnictví musí dělat i v rámci politiky lidé, kteří tomu rozumí a mají nějakou zkušenost. Co teď vidíme na ministerstvu zdravotnictví, případ ministra, který to absolutně nezvládá. Nemá pro to předpoklady ani odborné, ani osobnostní. Nemá žádné životní zkušenosti, nic neřídil. Zdravotnictví je resort velice složitý a takovýto člověk ho zvládnout nemůže,“ domníval se Petr Fiala. Podle něj ODS ví, co má dělat se zdravotnickou politikou. „Je třeba vyřešit každoroční handrkování o úhradové vyhlášce a nespravedlnosti, které tam jsou,“ uvedl a dále mluvit o nedostatku lékařů v některých oblastech, s nerovnoměrností a nespravedlností zdravotní péče na území České republiky. „Mám na mysli, že někde máme státní fakultní nemocnice a někde je nemáme. Hendikep financování, jak stát pomáhá, je obrovský. V Brně máme dvě fakultní nemocnice. A jako politik nejsem spokojený s tím, že jedna z nich se každých pár let dostane do neuvěřitelných dluhů a zatímco jiné nemocnici se nepomůže, tak tady se to oddlužuje v pravidelných cyklech, aniž se to zlepší. To není cesta, kterou můžeme jít, že státním se to oddluží, krajským se už nepomůže a soukromým zdravotnickým zařízením se spíše hází klacky pod nohy,“ vysvětlil svůj pohled předseda ODS.
Poté se mluvilo o nedostatku roušek po vyhlášení nouzového stavu. „Čekal jsem, že se otevřou zásoby hmotných rezerv státu, a že se začne okamžitě distribuovat. Nestalo se vůbec nic. Pracuji jako starosta města Frýdlant, který je obcí s rozšířenou působností tři. Takže v době krizového stavu jsem odpovědný za osmnáct měst a obcí. Začala fungovat stálá pracovní skupina, která také zjistila, že nemá nic. Naštěstí na Frýdlantsku fungují dvě firmy, které nám roušky našily, další jsme dostali darem, takže šly 16. března okamžitě do středisek sociální péče, supermarketů, na poštu, k lékařům, nemocnici, záchrance, policii. Distribuovali jsme takto 1500 roušek. Zorganizovali jsme pak dobrovolné šití roušek. První respirátory od státu jsem dostal 18 dní od vyhlášení nouzového stavu. Na celé Frýdlantsko, kde žije 25 tisíc obyvatel, jsem získal 80 kusů,“ zavzpomínal Dan Ramzer.
„Pomoc, která skutečně funguje a byla účinná, tak to všechno jsme vymysleli my. Vláda to nakonec s nějakými problémy převzala. Ale s čím přišla vláda, třeba úvěrové programy, s tím byly obrovské problémy. Lidé je dostali pozdě, vlastně to podnikatelům ani nepomohlo, protože to bylo byrokraticky příliš náročně. To, co funguje, je příspěvek na pomoc osobám samostatně výdělečně činným, takzvaná pětadvacítka. Museli jsme ji dělat na několikrát, nejdříve přesvědčit vládu, že má smysl, pak, že lhůta do konce dubna je nesmyslná, že částka není dostatečná. Největší úspěch byl, když jsme dokázali vládu přesvědčit, že podnikatel by to mohl podávat i prostřednictvím e-mailu. Což nakonec většina využila a díky tomu ta věc šla rychle a části živnostníků a podnikatelů pomohla,“ uvedl Fiala. „Jinak ale byl stát v těch věcech dost bezradný, nevěděl si rady. Osmdesát procent nápadů přišlo od nás. Co je důležité, všechnu pomoc jsme koncipovali tak, aby šla lidem, kteří jsou opravdu postiženi koronavirovou krizí. Kde je to doložitelné. Nebyli jsme pro plně plošnou pomoc. Jenom to všechny zatíží a nakonec to způsobí nespravedlnost,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban