Ploty proti migrantům? Jediné řešení. Odborník vysvětlil Orbánovy kroky

01.08.2020 11:20

Hungarista Robert Pejša v rozhovoru pro server Kupredudominulosti.cz promluvil o situaci v Maďarsku a o politice premiéra Viktora Orbána. On sám dle svých slov si nemyslí, že by Orbán chtěl udělat z Maďarska nějaký autoritářský režim. Zároveň vnímá, že v Maďarsku jsou případné pojistky proti tomu.

Ploty proti migrantům? Jediné řešení. Odborník vysvětlil Orbánovy kroky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

5%
5%
hlasovalo: 1732 lidí
Pejša v rozhovoru mimo jiné uvedl, že opoziční média nastavují zrcadlo vládní propagandě. Hovořil i o tom, že v Budapešti je poměrně silná opozice vůči premiérovi Viktoru Orbánovi. Jak celou situaci v Maďarsku nyní číst, jde o předzvěst soumraku vlády Viktora Orbána, nebo jeho vlivu?

„Myslím, že toto jsou náznaky toho, že některé skupiny obyvatelstva ve společnosti pravděpodobně stojí o změnu, což je přirozené. Protože tři volební období Fideszu nejsou standardní, ale na druhou stranu je to na základě svobodné volby maďarských voličů,“ poznamenal Pejša. Zároveň dodal, že v minulosti působil minulá dvě volební období zástupce Fideszu István Tarlós, u něhož se projevila jistá únava. 

Následně přišla řeč na maďarský patriotismus. Podle Pejšových slov mají Maďaři jednoznačně mnohem intenzivnější postoj k vlastním dějinám, než je tomu u Čechů nebo Slováků. „Připomíná mi to severský postoj k vlastním dějinám, u států jako Švédsko, Norsko, Dánsko a dalších – nicméně u Maďarů je vztah k historii takový, že jak se říká, jsou svou historií nemocní. Vztah k historii je tedy velmi intenzivní,“ poznamenal Pejša. 

Zároveň zdůraznil, že na školách jsou nejdůležitějšími předměty maďarský jazyk a maďarská historie. „Není to třeba jako v Česku, kde je historie absolutní popelkou. Většina lidí si na dovolenou ráda koupí nějakou historickou knížku, ale to je tak všechno. Ale Maďaři historií doslova žijí a připomínají si ji, ať jsou to lokální dějiny nebo dějinné okamžiky, které Maďarsko formovaly. Letos slavíme sto let Trianonu, to znamená, že trianonský mýtus a symboly jsou zde od ledna tématy plnými debat, konference střídá konferenci a vydávají se knihy,“ zmínil Pejša. Podle jeho slov – Maďaři se nebojí být Maďary, hovoří o svých velkých vůdcích, státnících, literátech, a to s velkou úctou a s respektem. 

„A já jako Čech toto kvituji, vůbec to nepovažuji za projev nacionalismu, ale za zdravý patriotismus. Hlásí se ke svým dějinám, které si interpretují svým způsobem. A je samozřejmě možné s nimi polemizovat, není to o tom, že by nebyla možná debata nebo diskuse, to vůbec ne,“ dodal.

Závěrem se Pejša vyjádřil i k tomu, jak v Maďarsku před pěti lety stavěli ploty kvůli migrační krizi.

„Myslím, že v Maďarsku nikdo nechtěl stavět ploty ani v roce 2015, protože v roce 1988 se zde ploty stříhaly. Maďarsko byla první východoevropská nebo středoevropská země, která stříhala ploty na hranici s Rakouskem. Myslím, že tady nikdo nechtěl stavět podél hranic ploty, nicméně v daném okamžiku, v roce 2015, to bylo pravděpodobně jediné řešení, které mohlo zabránit tomu, aby byly davy desetitisíců uprchlíků, které se hnaly přes Maďarsko, nějak zastaveny,“ zmínil, s tím, že v daném roce skutečně nikdo nevymyslel žádné jiné řešení.

„To znamená, že uzavřít hranici bylo jediným možným řešením, aby se někdo začal tímto problémem vůbec zaobírat. Už to nebylo o tom, že se zde budeme jako neziskové organice věnovat uprchlíkům a budeme jim saturovat denní potřeby – ale byla to záležitost, která se odehrávala nejenom v Budapešti, ale i v jiných částech Maďarska. A nebylo to tak, že by lidé byli a priori nesnášenliví vůči uprchlíkům, naopak jsou zde stovky a tisíce případů, kdy se jim snažili pomáhat, ale samozřejmě číslo uprchlíků neustále rostlo, a tak to v Maďarech začalo vzbuzovat obavy. A tak si Orbán v tom okamžiku, protože je politik, řekl, že to musíme začít nějakým způsobem řešit tak, aby společnost a naši občané měli pocit, že stejně jako se chováme vstřícně k uprchlíkům a snažíme se jim pomoct, tak na druhou stranu také saturujeme potřeby a bezpečí vlastních občanů,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…