Plyn na zimu – spálený pro Němce a Rakušany. Budinský varuje. Loď s plynem? Cena stoupla

23.09.2022 11:30 | Ze sítí

Premiér Petr Fiala ujišťuje Česko, že zásobníky plynu jsou naplněny z 85 procent a plyn na zimu je tak zajištěný. Předseda spolku Konec uhlí – Nová energie Vladimír Budinský k tomu má zásadní výhrady – kdybychom nevyváželi proud do sousedních států, mohly být dnes zásobníky plné z 90 procent. Plnění zásobníků navíc výrazně zpomalilo. Tato zima podle energetického experta prověří odolnost EU.

Plyn na zimu – spálený pro Němce a Rakušany. Budinský varuje. Loď s plynem? Cena stoupla
Foto: Archiv VB
Popisek: Ing. Vladimír Budinský, MBA; předseda spolku KONEC UHLÍ - NOVÁ ENERGIE

V úterý spolek informoval, že pálíme plyn asi 20 GWh denně. Do plných zásobníků nám chybí asi 15 %. To je asi 4000 GWh. „Kdybychom plyn nepálili na export elektřiny od vypuknutí války skoro každý druhý/třetí den, a plyn si ukládali, mohli jsme mít v zásobnících o 1500 GWh víc, a to je jedna a půl lodi s LNG,“ doplnil.

Téhož dne do Česka dorazila první loď se zkapalněným plynem. „Přijela nám první loď s LNG a cena plynu stoupla za den o 30 eur za MWh, tedy o 17,6 %. „To zdraží elektřinu při ceně povolenky 71 eur za TWh. Cena neklesne pod vzorec: 2x cena plynu + 1/2 povolenky, to je: 2x 200 + 71/2 = 435,50 eur za MWh. Dnes u nás s cenou plynu 170 eur za MWh stála 479 eur za MWh,“ vyčíslil spolek. Do konce roku jich má připlout celkem osm.

Dnes nám podle spolku do plného, největšího zásobníku na našem území, který vlastní německá energetická společnost REW, chybí podle příslušných grafů k naplnění zásobníku doplnit 6 %. To je přes 1,5 TWh. „To je množství plynu, který od počátku války spálila paroplynová elektrárna Počerady na výrobu elektřiny čistě na export do Rakouska, na Slovensko a částečně do Německa,“ upozorňuje na svém twitteru spolek Konec uhlí-Nová energie, jehož předsedou je exministr Vladimír Budinský.

Účinnost paroplynových elektráren je podle Konce uhlí cca 50 %. Na 1 kWh elektřiny potřebuji 2 kWh plynu. Proto v reálném světě stojí 1 kWh elektřiny 2x tolik co 1 kWh plynu + 1/2 EU povolenky CO2. Regulace EU způsobí, že české uhelné elektrárny budou stát a plynové vyrábět, vysvětluje dále spolek energetickou problematiku.

Situace by podle organizace mohla být v tuto chvíli daleko příznivější, pokud bychom nepálili plyn, aby v sousedních státech šla elektřina. „Kdybychom nepálili od počátku války plyn v paroplynové elektrárně na export do Rakouska, Slovenska a částečně do Německa, ale kdybychom ho naopak plnili místo toho do zásobníků, mohli jsme mít zásobníky asi o 1,5 TWh více plné a být teď přes 90 %,“ zdůrazňuje spolek opakovaně v dalším ze svých tweetů k zásobování plynem.

Jedno je podle spolku jisté, následující měsíce ukážou, co Evropská unie vydrží. „Tato zima prověří odolnost EU,“ dodává twitterový účet Konec uhlí.

Čtvrteční grafický přehled ukázal, že se plnění zásobníků s nástupem chladnějších dnů zpomaluje. „Plnění zásobníků, které se znovu po měsících neplnění rozbíhalo slibně, se snížilo po nástupu chladných teplot a po začátku topné sezony. V ČR je 37 TWh plynu,“ přibližuje dál organizace.

Dnes spolek oznámil, že se dynamika plnění zásobníků plynu na území České republiky před zimou zvýšila po chabém plnění v měsíci srpnu a na počátku září alespoň zpět na historicky průměrnou úroveň.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…