Po krizi? To bude jako zavádět kapitalismus. Nám se to povedlo, zato Rusku... Šéf Hamáčkova týmu promluvil

09.04.2020 14:55 | Zprávy
autor: nab

I přesto, že českou ekonomiku čeká kvůli koronaviru silný pokles, její následné oživení může být daleko rychlejší než při krizi před jedenácti lety, odhaduje v rozhovoru pro server iDNES.cz ekonom Jan Švejnar, jenž vede tým ekonomů při Ústředním krizovém štábu. Prý to bude podobné, jako když se přecházelo od centrálního plánování k tržnímu hospodářství.

Po krizi? To bude jako zavádět kapitalismus. Nám se to povedlo, zato Rusku... Šéf Hamáčkova týmu promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Švejnar, kandidát na prezidenta

Česká ekonomika v letošním roce bezesporu zaznamená pokles o 10 až 20 procent, mělo by to být ale krátkodobé, odhaduje Švejnar. Pak bude důležité, jak brzy bude schopna se odrazit ode dna. „Jestli se koncem roku či v průběhu příštího roku vrátíme do fáze růstu, jak jsme byli zvyklí, bude záležet na tom, jak si povede celovevropská a globální ekonomika,“ připomněl.

Snahou všech činitelů v oblasti hospodářské politiky je, aby se celosvětová ekonomika dostala zpátky ještě v tomto roce, což by byla dobrá perspektiva pro Česko. Sami o sobě bez okolních států můžeme růst, ale zdaleka ne tak rychle. „Kdybychom se uzavřeli, nebude to stále dostatečné na to, abychom poměrně rychle rostli. Jsme otevřená ekonomika,“ podotýká Švejnar.

„Nemusíme se ale bát, nebudeme osamoceným ostrovem. Rakousko již pomalu uvolňuje svá opatření, další země budou následovat. Dojde postupně k oživení velké části Evropy, ne-li celé,“ myslí si ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…