Podporujete terorismus. Končíme s vámi, sdělil Kataru Egypt a další arabské země

05.06.2017 9:02

Spojené arabské emiráty, Sáudská Arábie a Bahrain přerušili diplomatické vztahy s Katarem kvůli jeho údajné podpoře terorismu. K podobnému kroku se odhodlal i Egypt, informuje CNN.

Podporujete terorismus. Končíme s vámi, sdělil Kataru Egypt a další arabské země
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání
reklama

 

O přerušením diplomatických vztahů s Katarem informovala poprvé v pondělí ráno Saúdská Arábie skrze svou tiskovou agenturu. Toto opatření bylo přijato s úmyslem “ochránit zemi před terorismem a extremismem”. Podle tiskového vyjádření dojde k uzavření všech přístupových cest mezi oběma státy. 

 

Již minulý měsíc zablokovala Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrain a Egypt několik katarských deníků, včetně státem sponzorované Al Jazeery. K tomutu kroku se zmíněné státy uchýlily poté, co došlo ke zveřejnění komentářů, které měl pronést katarský šejk Tamim Al Hamad Al Thani. Al Thani údajně označil Írán za “islámskou velmoc” a kritizoval politiku prezidenta USA Trumpa vůči Íránů. 

 

Komentáře Al Thaniho se objevily na stránkách oficiální tiskové agentury Kataru, nicméně Katar posléze informoval, že na zmíněnou stránku zaútočili hackeři a k podobnému prohlášení ze strany šejka nikdy nedošlo. 

 

Saúdská Arábie je dlouhodobým rivalem Íránů kvůli hned několika aspektům íránské politiky, včetně íránského jaderného programu a narůstajícího významu teokratického státu v oblastech, které Saúdská Arábie vnímá jako svou sféru zájmů, zejména v Sýrii, Libanonu a Jemenu. 

 

Sáudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Omán a Katar dosud vzájemně spolupracovaly v rámci aliance zmámé jako Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu. Omán je dnes jediným členem aliance, který s Katarem udržuje i nadále diplomatické vztahy. 

 

V oficiálním prohlášení, ve kterém Spojené arabské emiráty informovaly o přerušení diplomatických vztahů s Katarem, byla za příčinu označena “pokračující politika Kataru, která ohrožuje bezpečí a suverenitu celého regionu”. 

 

Ministerstvo zahraničních věcí Bahrainu v pondělí ráno zveřejnilo tiskové prohlášení, ve kterém uvedlo, že přerušuje diplomatické vztahy s Katarem ve snaze “zajistit národní bezpečnost”. 

 

Katarští diplomaté mají nyní 48 hodin na to, aby království opustili. K uzavření všech přístupových cest mezi oběma státy dojde za 24 hodin od původního prohlášení.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…