Hlavními vystupujícími byli profesor Martin Kovář (ředitel Ústavu světových dějin FF UK) a doktor Ladislav Tajovský (ekonom a vyučující na Národohospodářské fakultě VŠE). Oba jsou předními českými odborníky na americkou politiku a hospodářství éry 20. a 30. let. Akci moderoval europoslanec Ivo Strejček.
Socialismus v EU
Ten zahájil seminář upozorněním, že téma státních zásahů do hospodářství je vzhledem k dění v EU v posledních několika týdnech nesmírně aktuální a zaslouží si, aby mu byla věnovaná dostatečná pozornost. Sociálně-ekologický model Evropské unie totiž podle něho vykazuje stále větší tendence pronikání státu do ekonomiky (viz například tzv. „Kyperská finanční krize“) a života každého z nás.
Ladislav Tajovský analyzoval základní principy Rooseveltova New Dealu a zdůraznil, že současná „obamovská“ politika není ničím novým - pouze navazuje na například systém sociálního zabezpečení, nebo pojištění vkladů, které vznikly ve 30. letech. Novodobá levicová americká politika Demokratů má tedy jasné základy již v éře Rooseveltova aktivismu.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.
sledujte náš YouTube kanál ParlamentníListy TV. Děkujeme.



