Poskytujeme i domácí ošetřovatelskou péči, říká místostarosta Lachnit

30.01.2014 9:33

ROZHOVOR V rozhovoru o sociálních službách se zástupcem starosty městské části Praha 5 Petrem Lachnitem jsme se věnovali domácí ošetřovatelské péči. Co vše obsahuje, komu je určena, kolik pacientů ji využívá...

Poskytujeme i domácí ošetřovatelskou péči, říká místostarosta Lachnit
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Pane místostarosto, minule jste nám představil Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 5, jehož nedílnou součástí je i domácí ošetřovatelská péče neboli Home Care. Pro jaké klienty je tato služba určena?

Domácí ošetřovatelská péče je vysoce kvalifikovaná a odborná péče, která umožňuje zkrátit pobyt pacientů v lůžkových zařízeních na nezbytně nutnou dobu a poskytovat odbornou zdravotní péči pacientům, kteří by byli jinak hospitalizováni. Někdy je možné i díky této péči se hospitalizaci úplně vyhnout. 

Součástí Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 je domácí ošetřovatelská péče, která poskytuje odborné ošetřovatelské výkony pacientům v jejich domácím prostředí po celém obvodě Prahy 5. Péči zajišťuje 5 registrovaných zdravotních sester, které docházejí za klienty a provádějí potřebné úkony, jako jsou např. kontrola, příprava a podání léků, aplikace injekcí, infuzí, odběry biologického materiálu, převazy a ošetření, nácvik chůze atd.

Mezi nejčastěji prováděné výkony patří převazy a ošetření defektů (nejvíce bércových vředů, dekubitů a obtížně se hojících pooperačních ran) a mobilizace pacientů po dlouhodobé hospitalizaci a po operačních zákrocích.

Kolika pacientům měsíčně jsou poskytovány ošetřovatelské služby?

V roce 2013 bylo měsíčně průměrně ošetřeno 59 pacientů. Počet uskutečněných návštěv v daném období byl 5704 návštěv za měsíc. Provedených výkonů bylo 9058. Domácí péče byla zavedena u 30 nových pacientů.  

Jak se dostanou pacienti k Vašim ošetřovatelským službám?

Noví pacienti jsou přijati do péče na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Péče je poskytována po vystavení poukazu na ošetření/vyšetření domácí péče, který vystavuje ošetřující lékař při hospitalizaci pacienta a jeho platnost je 14 kalendářních dní nebo praktický lékař s platností až 3 měsíce. Délka trvání domácí péče je závislá na zdravotním stavu pacienta a na rozhodnutí praktického lékaře o délce a četnosti prováděné péče. Pacient i lékař mohou kdykoli domácí péči ukončit. Výkony domácí péče indikované lékařem se provádějí až 7x týdně, maximálně 3x denně u jednoho pacienta. Čas na provedení zdravotních výkonů je určen kódem zdravotní pojišťovny v rozmezí 15 až 180 minut. Domácí péče je poskytována v pracovní dny od 7.00 do 18 hodin, v případě potřeby i déle, ve dnech pracovního volna nebo pracovního klidu od 7.00 do 19.00 hodin v závislosti na počtu pacientů a prováděných výkonů. Provedené zdravotní výkony se účtují příslušným zdravotním pojišťovnám v termínech určených smlouvou se zdravotní pojišťovnou. Výkony se vykazují 1x měsíčně Všeobecné zdravotní pojišťovně, ostatním zdravotním pojišťovnám čtvrtletně a jsou hrazeny dle aktuálního číselníku úhrady výkonů VZP. Naše domácí ošetřovatelská péče má uzavřenou smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče s většinou zdravotních pojišťoven.

Co je výhodou domácí ošetřovatelské péče?

Hlavní výhodou je, že klient nepřichází o své soukromí a domácí prostředí, má zachován kontakt s rodinou a nejbližšími, tudíž zůstává v dobrém psychickém rozpoložení a zároveň je pod pravidelným zdravotním dohledem a péčí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

10:15 „Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a nazn…