Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

22.01.2019 13:55

Současný šéf ČSSD Jan Hamáček dostal nominaci na předsedu strany v krajích, kde se to čekalo, například ve středních Čechách. Obdržel ji ale i v regionech, kde to automatické být nemuselo. I jeho kritici totiž přiznávají, že zatím je Hamáčkova podpora zcela očividná, v osmi z deseti krajů nominaci získal. Je to prý důkaz toho, že strana přestává být rozhádaná a chytla se za nos a jde jedním směrem.

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche
reklama

Současný šéf socdem Hamáček dostal nominaci rovněž v nepřátelské Plzni, kde jinak vcelku pevnou rukou vládne Milan Chovanec. Mapa rozdělené socdem, platná před půl rokem, už evidentně dávno neplatí. Může za tím být samozřejmě taktika některých krajských lídrů, ale ČSSD vsadila na účast ve vládě a musí uspět. To pochopili všichni. Protože neúspěch může znamenat konec pro řadu členů sociální demokracie, shodují se mnozí.

Anketa

Líbí se vám Zemanův termín ,,lepšolidé"?

91%
hlasovalo: 13208 lidí
Skutečné dění ve straně však ne vždy koresponduje s mediálním obrazem.

Stále se v některých listech jako nejmocnější stranická buňka označuje ta pražská. Tu, jak ParlamentníListy.cz mnohokrát uvedly, skrytě ovládá končící europoslanec Poche. Jenže to už dávno neplatí. Pražská sociální demokracie je po volebním výprasku v komunálních volbách, kde získala historicky nejméně procent od voličů, oslabená a silně rozdělená. Miroslav Poche a jeho lidé podle našich zdrojů udělali spoustu zbytečných chyb. To si v Praze uvědomuje řada sociálních demokratů.

„To, že v hlavním městě nedostal Hamáček nominaci, neznamená, že nemá podporu, spíš je to truc Mirka Pocheho. Hodně lidí Honzu Hamáčka chtělo podpořit a jsou naštvaní, že jen kvůli vrtochům některých vlivných sociálních demokratů se Praha izoluje. Hamáček se chce věnovat straně a programu a nechce plýtvat energií na nějaké dohody s Pochem. Strana má šanci se znovu nadechnout, ale Mirek (Poche) řeší pořád jen sebe,“ sdělil redakci vlivný člen strany pod podmínkou anonymity.

Pocheho klesající vliv ostatně ilustruje i výsledek hlasování, kterým ho jeho krajská organizace zvolila do ÚVV (ústředního výkonného výboru). Normálně je to post, který automaticky odhlasuje 100 procent delegátů, ale europoslanec Poche k všeobecnému překvapení dostal jen 99 ze 160 hlasů. Aritmeticky to je dostatečný počet, ale politicky žádná sláva, shodli se někteří přítomní, s nimiž měla naše redakce možnost hovořit.

„Je to vlivem předsedy Hamáčka, který ho, obrazně řečeno, rozmáčkl, Mirek to musel hořce skousávat,“ dodal náš zdroj.

Průběh konferencí navíc ukazuje, že se Janu Hamáčkovi podařilo urovnat spory uvnitř strany, uklidnit zjitřenou atmosféru po prohraných volbách a zvolna se začíná probouzet energie, o niž partaj zlenivělá účastí v Sobotkově vládě a spoluvládnutím v krajích a velkých městech postupně přišla.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla až do konce volebního období?

89%
11%
hlasovalo: 13716 lidí
„Faktem je, že většinu straníků už nebaví přestřelky přes média, chtějí ČSSD, která prosazuje náš program. A pokud se budeme jako socani hádat, tak o to, jak zařídit konkrétní věci. Ne si jen okopávat kotníky a pak se divit, že si nás k večeři dal i Okamura. Naštěstí to vzájemné vybíjení ustává, konečně i ti nejbojovnější pochopili, že kritizovat vlastní ministry je sebevražda a jít po vlastních lidech cesta do pekel. Ostatně i za Miloše Zemana byla v ČSSD různá křídla, která se dokázala dohadovat o různých věcech, ale navenek držela basu. V ČSSD se začíná rozsvěcet i těm největším konzervám, že se starými harcovníky díru do světa neuděláme – o tom svědčí i nominace Maláčové a Petříčka na místopředsedy strany z krajských konferencí. Vyplácí se sázka na schopné a mladé politiky, když na to mají, ukáže se to brzy,“ uzavírá náš zdroj.

K situaci uvnitř ČSSD se o víkendu vyjádřila i shora zmíněná ministryně práce a sociálních věcí Maláčová. Ta se vymezila vůči kdysi vlivným lidem ve straně, kterými byli někdejší hejtman Jihomoravského kraje Hašek a jeho jihočeský kolega Zimola.

„Na celé situaci je absurdní, že vlastně nevíme, jaký mají program a co vlastně chtějí (platforma Zachraňme ČSSD, pozn. red.). Ať diskutují, to je určitě dobře, měli bychom diskutovat více. Nicméně bychom si to měli vydiskutovat uvnitř a asi by se neměli prezentovat navenek. Strana, která pere své špinavé prádlo na veřejnosti, je pro voliče příšerně neatraktivní,“ zmínila. Zimola ani Hašek na její slova nereagovali.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

10:43 Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

VZPOMÍNKY A PERLY Debata, která zásadní způsobem formovala postoje, pokud jde o migrační krizi. Tak …