„Od začátku letošního roku jsme v obrodném procesu demokratizace. Začal v komunistické straně... V poslední době jsou lidé zneklidněni, že se postup demokratizace zastavil...“ Tak začínají dva odstavce manifestu Dva tisíce slov. Ten 27. června 1968, tedy před padesáti lety, vyšel v denících Práce, Zemědělské noviny, Mladá fronta a v týdeníku Literární listy. A brzy se pod něj podepsalo více než sto tisíc našich občanů včetně mnoha komunistů.
Vaculík a jeho slova
Do chvíle, než v srpnu 1968 přijely tanky Varšavské smlouvy, vládla v Československu euforie z obrodného procesu. Dne 26. června 1968 byla zákonem č. 84/1968 Sb. dočasně zrušena cenzura a den poté vyšel manifest Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem – jak se celý nazýval – ve výše zmíněných tiskovinách. Dokument vznikl na podnět pracovníků Československé akademie věd Otty Wichterleho, Jana Broda, Otakara Poupy, Miroslava Holuba a dalších. Šlo o aktivizaci československé veřejnosti vůči zjevnému tlaku sovětského vedení a našich konzervativních sil proti reformním změnám v zemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Jan Rychetský
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková