Přesně před rokem Evropa otevřela hranice běžencům. Zde je rekonstrukce, jak se to stalo

06.09.2016 20:33

Situaci rok od otevření Evropy shrnul na webu Echo24.cz komentátor Petr Holub. Jaký ďábel to posedl politiky? Zeptal se.

Přesně před rokem Evropa otevřela hranice běžencům. Zde je rekonstrukce, jak se to stalo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti u východu z "džungle"

První maďarské autobusy dorazily na přechod Hegyeshalom-Nickelsdorf vloni pátého září krátce před čtvrtou ranní. Uprchlíci ještě v Maďarsku vystoupili z autobusů a pěšky proudili do Rakouska, píše Holub. Hlavními, kdo se tlačí, podle něj byli mladí muži, kteří odstrkovali i děti a starší příchozí, volali prý Germany. Spěchali do Německa, kde jim měla přislíbit azyl samotná německá kancléřka Angela Merkelová. 

Šéf pohraničníků Manfred Schreiner uváděl, že jej napadalo mimo jiné to, že jde o historický okamžik.  

Původní text ZDE.

„Měl pravdu. Na pondělí připadlo první výročí události, po níž to v Německu ani jinde v Evropě už nikdy nebude stejné jako předtím. Evropské hranice se bez jakékoli zábrany otevřely milionu migrantů z východu i jihu. Evropané ztrácejí jistotu a necítí se bezpečně v obcích, kde vyrostli. Rostou obavy z teroru a kriminality. Posilují nacionální a populistická hnutí požadující zrušit Schengen a zavřít národní hranice. Podle rozšířeného názoru je členství v Evropské unii zbytečné a nebezpečné,“ popisuje Holub.

Následně si všímá toho, jak uprchlická vlna vlastně začala a jaká byla situace v Maďarsku. To je totiž první zemí Evropské unie na balkánské cestě, a tak byli Maďaři povinni registrovat příchozí a přijímat žádosti o azyl. 

„Kdyby je nezaregistrovali, byli by cizinci po přechodu jakékoli vnitřní hranice automaticky odesláni zpět. Uprchlíci měli čekat, jestli si je v Maďarsku nechají, případně jestli se přihlásí jiná země Evropské unie, že část převezme. Migranti očividně zůstat nechtěli a snažili se dostat dál železničními linkami, než byly zrušeny, případně pomocí soukromých dopravců,“ říká Holub s tím, že premiér Viktor Orbán žádal ostatní evropské země, aby se přihlásily k odpovědnosti za uprchlíky. 26. srpna pak oznámil, že se o nepřetržitý proud příchozích nedokáže postarat. 

„Dramatický zvrat ovšem nastal už den předtím. Způsobil ho nevinný tweet, který odešel ze Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Stálo v něm, že ‚dublinské řízení nebude v této chvíli uplatňováno vůči syrským státním příslušníkům‘. V překladu z úřední řeči to znamená, že se v Německu budou přijímat žádosti o azyl i od těch syrských uprchlíků, kteří se nezapsali v Maďarsku. Spolkový úřad později vysvětloval, že vlastně šlo jen o interní dokument, který fakticky potvrzoval současnou praxi,“ dodává analytik k počátkům celé kauzy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …