Přibáň k Norovi: Jde o případ pro psychiatra, než pro sociologa

26.07.2011 13:53

Profesor univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň tvrdí, že akt norského šílence má širší symbolickou nebezpečnou rovinu. Oběťmi totiž nebyli sami muslimové, proti kterým se vrah vymezuje, ale naopak elita národa.

Přibáň k Norovi: Jde o případ pro psychiatra, než pro sociologa
Celý svět sleduje proces s Norem Andersem Breivikem, který má na svědomí nejméně 76 lidských životů. K vraždám se přiznal, necítí se ale vinný a tvrdí, že svým činem zachrání Evropu před imigranty a multikulturalismem.

Podle profesora univerzity v Cardiffu Jiřího Přibáně jde v souvislosti s Norem o akt šílence. „Jde spíše o případ pro psychiatra, než pro sociologa či politologa. Na základě toho bychom se vůbec o multikulturalismu nemuseli vůbec bavit, neboť to je 1500 stránek blábolů vyšinutého jedince. Je to šílenec, který se snažil vymezit proti systému a proti všemu, co ten systém pro něj zlého ztělesňuje," poznamenal k tomu v rozhovoru pro Český rozhlas Přibáň. Ten je autorem mnoha reflexí na téma multikulturalismu.

SLEDUJEME téma Masakr v Norsku

„Oběťmi nebyli sami muslimové, proti kterým se vrah vymezuje, ale naopak elita národa. Diskutujme o tom. Ne, abychom přistoupili na argumenty toho šílence, ale abychom si ujasnili, co se děje, když společnosti prochází takovýmito akty násilí," podotkl Přibáň. 

Podle něj násilný akt, kterého se šílený Nor dopustil, se dá chápat i jako symptom určité kolektivní neurózy, kterou Evropa prochází.

„Je to strach z imigrace. Je to nástup identitární politiky. V tomto slova smyslu má násilný akt určitou širší symbolickou nebezpečnou rovinu," varoval Přibáň. 

Násilný rasismus je ale podle něj ve skandinávských společnostech mnohem četnější než v jiných společnostech. I přesto věří, že se s multikulturalismem dokážou demokratické společnosti vyrovnat. 

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmírovali mě a napráskali Chovancovi. A já myslím, že to bylo tak... Plukovník vydal svědectví a FOTO

11:40 Šmírovali mě a napráskali Chovancovi. A já myslím, že to bylo tak... Plukovník vydal svědectví a FOTO

Bývalý elitní policista z Moravy, někdejší šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování orghanizov…