Přijeli i bohatí Ukrajinci v drahých autech. A berou dávky. Filtrovat! Babiš svými slovy utrhl lavinu. Hodně velkou

16.04.2022 12:22 | Ze sítí

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se v sobotním rozhovoru pro Právo vyslovil, že bohatí Ukrajinci přicházející do Česka a čerpající dávky „by se měli filtrovat“. A přišlo píchnutí Šídlem na twitteru, že i Babiš je bohatý migrant, jenž čerpal značné kontroverzní dotace. To utnul poslanec Patrik Nacher (ANO).

Přijeli i bohatí Ukrajinci v drahých autech. A berou dávky. Filtrovat! Babiš svými slovy utrhl lavinu. Hodně velkou
Foto: Vít Hassan
Popisek: Andrej Babiš pronáší projev na volebním sněmu hnutí ANO.

Fialův kabinet mluví o bezpečnostním riziku v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny. Babiš pro Právo uvedl, že vláda ČR by se měla inspirovat německou vládou. „Tam při registraci zjišťují, jakou mají běženci profesi. Z Ukrajiny přicházejí i bohatí lidé v drahých autech, kteří také čerpají dávky, to by se mělo filtrovat. Byl jsem na Úřadu práce v Teplicích, kde byly případy, že Ukrajinci, kteří tady pracovali načerno, chtěli čerpat dotaci, ale podařilo se to zjistit a nedostali ji,“ popisuje v sobotním rozhovoru.

Svým výrokem zvedl ze židle své odpůrce. Zamést by si podle nich měl před vlastním prahem, vyjadřují se na twitteru.

„Z Ukrajiny přicházejí i bohatí lidé v drahých autech, kteří také čerpají dávky, to by se mělo filtrovat,“ cituje ve svém tweetu Babiše komentátor Jindřich Šídlo a v narážce na jeho původ a dotační kauzy dodává: „Plně podepisuju, znám migranty v drahých autech, co si nechali přidělit z veřejných peněz dotaci na svou chalupu.“

„Tady to naštěstí dobře dopadlo. Prý chtěli tu dotaci na inovativní toastový chleba. ‚Byl jsem na úřadu práce v Teplicích, kde byly případy, že Ukrajinci, kteří tady pracovali načerno, chtěli čerpat dotaci, ale podařilo se to zjistit a nedostali ji,“ připomněl kontroverzní dotaci, kdy Evropská komise požadovala zrušení dotace pro Penam, spadající pod holding Agrofert z Babišových svěřenských fondů, na stavbu nové linky na toastový chléb.

Zaznívaly reakce ve smyslu používání dvojího metru od expremiéra Babiše. „Ideální příběh do pořadu ‚Dvojí metr‘, že, Patriku Nachere,“ vyzval další diskutér k reakci poslance hnutí ANO.

„No přesně... máš recht, u nás se neustále bráníte plošným opatřením (jakkoliv je zavedlo 24 zemí EU z 27), ale tady vám plošnost nevadí... díky za tip,“ reagoval Nacher ironicky.

Šídlo ho pak vyzval konkrétně k reakci ohledně dotací: „Komentář ke zneužívání dotací ekonomickou migrací by nebyl, Patriku?“ zajímal se.

„Novináři jako hlídací psi demokracie – hlídají ty, kteří vládnou. Takhle to bylo. Nyní, aspoň někteří, hlídají ty, kteří jsou v opozici… Měj se,“ utnul poslanec Šídla.

Sportovní reportérka České televize Darina Vymětalíková připomněla, že někteří z Ukrajiny sice přijíždějí v luxusních vozech, ostatně je to už to jediné, co mají. „Potvrzuji. Naše Ukrajinka z Charkovské oblasti má drahé SUV, lepší než já. Akorát už teda nemá dům, no,“ poznamenala.

Pod jejím příspěvkem diskutéři hovořili o podobných zkušenostech ze svého okolí. „Taky máme v bytě dvě ukrajinské ženy a tři malé děti, přijeli taky SUV. V šesti, luxus, kamarád ze stavby je přivezl do Poličky z Brna, hotel Voroněž skončil s ubytováním. Taky nemají na Ukrajině dům, speciálně se vypařil,“ naznačil, že byl rozbombardován. A přidal vzkaz pro Babiše: „Seš hajzl a všech hajzlů král.“

Další přispěvatelka měla však pocit, že Ukrajinci jsou zajištění natolik, že zřejmě nepotřebují dávky. „To jsem tak měla rozhovor s kamarádkou. Vážím si ji, mám ji ráda, známe se roky, ale když mi začala říkat, že ji ti Ukrajinci pěkně serou, protože jsou navoněný drahými parfémy, mají značkový hadry a lepší auto než my dvě dohromady, tak to jsem oněměla," dodala.

Naopak jiné české občany zajímalo, zda Fialova vláda dopřeje takový luxus v podobě SUV vozů českým občanům: „Kdy vláda zařídí SUV pro naše lidi?“

Babiš také v dnešním rozhovoru zopakoval, že za největší chybu pokládá, když kvůli pomoci válečným utečencům z Ukrajiny zapomíná vláda ČR na vlastní občany.

„Hlavní problém je, že vláda se nestará o české občany. Například samoživitelky, lidé, kteří jsou zdravotně postižení, čekali na byty, nedostali je, a teď najednou byty jsou, najednou umí Úřad práce přes aplikaci vyplácet dávku. Proč to neudělají i pro naše lidi? Musí být rovnost, protože pokud naši lidé mají pocit, že na ně naše vláda kašle a stará se jen o Ukrajince, a zatím to tak vypadá, tak to nedopadne dobře.“ zdůraznil Andrej Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: nab

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

5:00 Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

ANKETA Prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel. ParlamentníListy.cz se ptaly, co tento výs…