Proběhlo v tichosti na vládě: Šlachtovi celníci by chtěli vyšetřovat. Vnitro je proti. Víme proč a máme dokument

06.07.2018 19:12 | Zprávy

Celní správa opětovně zatoužila po kompetencích policie a chtěla by vyšetřovat daňové trestné činy. Podpořilo ji v tom Ministerstvo financí, které předložilo na toto téma legislativní návrh. Tvrdě proti se ale postavilo Ministerstvo vnitra. Navrhované změny trestního řádu představují podle Ministerstva vnitra výrazný zásah do trestní politiky státu a bezpečnostního systému České republiky. „Bez bližší konkretizace lze z navrhovaného znění dovozovat působnost Celní správy i u trestných činů, které lze s její činností spojovat velice obtížně,“ varuje resort.

Proběhlo v tichosti na vládě: Šlachtovi celníci by chtěli vyšetřovat. Vnitro je proti. Víme proč a máme dokument
Foto: Celní správa ČR
Popisek: Celní správa ČR.

Ministerstvo financí podruhé ani ne po dvou letech navrhlo, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. Náměstkem Celní správy pro pátrání je bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a do struktur Ministerstva financí s ním zamířilo hned několik jeho podřízených. K vyšetřování trestých činů je ale oprávněna pouze policie.

Že chtějí celníci vyšetřovat, vyplývá z novely zákona o celní správě a novely trestního řádu, kterou vložilo Ministerstvo financí v tichosti v dubnu do připomínkového řízení. Tématem se zabývala v utajení i Bezpečnostní rada státu. Celníci by podle návrhu novel mohli vyšetřovat trestné činy od ledna 2021. Ministerstvo také požaduje pro celníky rozšíření pravomocí na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, aktuálně mohou vyšetřovat trestnou činnost spojenou s odvody DPH a spotřebních daní.

Není to poprvé, co ministerstvo tento návrh tlačí do Poslanecké sněmovny. První návrh padl v srpnu 2016, kdy Ministerstvo financí vedl šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) a na post náměstka mířil Robert Šlachta, který předtím odešel od policie kvůli reformě elitních útvarů. Andrej Babiš nakonec od průlomového návrhu na udělení vyšetřovacích pravomocí ustoupil, protože pro něj nezískal podporu mezi stranami v tehdejší Poslanecké sněmovně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jaroslav Šťastný

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…