Proč EU zasahuje proti Polsku? Vysvětlení najdete u Jana Čulíka

26.12.2017 21:29

Server Britské listy Jana Čulíka pro české čtenáře přinesl shrnutí komentáře Natalie Nougayrede, která ve článku pro server deníku The Guardian vysvětluje, že ve sporu EU s Polskem to není tak, že by Brusel vyhlásil Polsku válku a že statečná a hodná polská vláda stojí proti zlé Evropské komisi. Jak je to podle dámy doopravdy?

Proč EU zasahuje proti Polsku? Vysvětlení najdete u Jana Čulíka
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Natalie Nougayrède zdůraznila, že Evropská komise zahájila řízení s Polskem ve snaze uchránit identitu celé Evropské unie. EU má prý punc společenství, kde se lidé mohou spolehnout na právní stát, tedy i na nezávislé a dobře pracující soudy. Justiční reforma nezávislost justice oslabuje, tím oslabuje i Polsko jako zemi, která ctí principy právního státu, a to v konečném důsledku oslabuje EU jako celek, protože Polsko je jejím členem.  

Britská premiérka Theresa Mayová sice prohlásila, že je Polsko třeba bránit, stejně jako polští letci bránili Británii za druhé světové války. Tento pohled podle autorky neodpovídá realitě, jak již bylo naznačeno výše. Tvrzení Theresy Mayové prý neodpovídá realitě, i když svá slova nepronáší sama. Také z Maďarska slyšíme o zlé EU, která s bičem v ruce stojí proti polské vládě zvolené ve svobodných volbách. Slova Mayové jsou ve shodě i s dlouhodobými názory nacionalistického prezidenta USA Donalda Trumpa, ale ani to nedává Mayové za pravdu. To se jen nacionalistická pravice šikuje v jednom houfu.

Novinářka poznamenala, že nejhlasitěji se na stranu Polska stavějí krajně pravicoví politici, kteří se před několika dny sešli na konferenci v Praze.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

„Proč však Brusel nezasahuje například proti věznění katalánských politiků nebo ku prospěchu uprchlíků, kteří jsou drženi v otřesných podmínkách na řeckých ostrovech? Lze přece vypracovat dlouhý seznam evropských zemí, které nějakým způsobem nedodržují demokratické principy EU. Proč zasahuje Brusel proti Polsku a nezasahuje proti jiným?“ ptají se s odkazem na anglicky psaný článek Britské listy.

Článek v češtině naleznete zde.

Server si také obratem odpovídá. „Evropská komise však nekritizuje Polsko jen za jeho chování. Snaží se zachovat korpus evropského práva, který se týká všech evropských občanů bez rozdílu. Pokud by Brusel v této věci proti Polsku nezasáhl, mohla by nastat situace, kdy,řekněme, Němec či Portugalec v Polsku jednoho dne budou oběťmi politicky ovládaného soudce. Celá EU by se pak začala rozkládat. Rozhodnutí Evropské komise zasáhnout proti Varšavě je sebezáchranným aktem, který brání zachování EU jako ekonomického a obchodního bloku, založeného na demokratických principech,“ píše server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

15:19 Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

Advokátka Monika Čírtková se zaměřila na reakci pirátské europoslance Marcela Kolaji, který komentov…