Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

15.10.2019 21:31

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. Pečinka se v rozhovoru podivoval nad rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana otevřít tři a půl roku před koncem svého mandátu debatu o svém nástupnictví. Dle Pečinky je možné, že Zeman svůj mandát do konce nedotáhne kvůli svému zdravotnímu stavu. Prý je zajímavé otevírat toto téma krátce po prezidentově návštěvě nemocnice. Hovořilo se o možných nástupcích, zejména o premiéru Andreji Babišovi či o vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, tu Pečinka přirovnal ke slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. A vzpomenul i na to, jak se musela měnit Ústava kvůli bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Anketa

Mělo by být Turecko za útok a sever Sýrie vyloučeno z NATO?

91%
4%
hlasovalo: 12523 lidí
Rozhovor odstartoval zamyšlením Pečinky, kdo že bude příštím prezidentem. Téma, kdo by mohl být kandidát v této vysoké funkci, odstartoval nedávno sám prezident Miloš Zeman a Pečinka si neodpustil tvrdou poznámku, že je zajímavé, že Zeman téma svého nástupce otevírá krátce poté, co byl na prohlídce v nemocnici. „Od té doby, kdy prezident zrušil standardní lékařské konzilium, které pečovalo jak o prezidenta Havla, tak o prezidenta Klause, a vydávalo nějaké zprávy, tak vlastně každá zpráva tohoto druhu, kdy začne vybírat svého nástupce, působí dojmem, že je nějak zdravotně indisponován,“ pronesl.

A v konspiracích Pečinka pokračoval. „Proč zahajovat debatu tři a půl roku před skončením mandátu?“ podivoval se s tím, že to je „velmi podivné a zadává to prostor pro spekulace“.

Následovali jednotliví kandidáti. První na řadu přišel premiér Andrej Babiš. Ten ovšem své prezidentství zatím odmítl. Pečinka vyjádřil přesvědčení, že Babiš by mohl být do prezidentské funkce zvolen. Dle Pečinky se o tuto pozici Babiš nakonec rozhodne ucházet.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Pečinka porovnával prezidentskou funkci u nás a ve Francii za vlády tamějšího prezidenta Charlese de Gaulla; ten prý své pravomoci podložil špičkovým týmem, který tvořili i právníci.

Hovořilo se i o možnosti, že by na prezidentskou funkci mohla cílit i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Ona se dostává do takového před-střetu zájmů, není to úplný střet zájmů, ale rozhoduje o tom, jestli bude trestně stíhán ten či onen člověk a mimo jiné možná i politik,“ říká Pečinka s tím, že by se měla k tomuto postoji vyjádřit. Prý k jejímu váhání nad funkcí zapůsobilo zvolení slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Srovnání slovenské prezidentky s Lenkou Bradáčovou je dle komentátora na pořadu dne. Podotýká, že taková atmosféra, jako na Slovensku, může nastat i u nás.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezidentské volby u nás jsou dle Pečinky specifické i tím, že upřednostňujeme kandidáty, kteří nejsou svázáni členstvím v některé z politických stran.

Mělo by taktéž, podle jeho slov, dojít i k úpravě Ústavy, na základě jednání prezidenta. Dodává, že by to nebylo nic nového, jelikož se tak již činilo i u pravomocí za prezidentského období Václava Havla. „On tehdy dlouho spekuloval v médiích, jestli pověří jednáním o sestavení vlády šéfa vítězné politické strany, tedy to absolutně zpochybnil,“ vzpomenul na Havlův akt, kvůli kterému bylo nutné upřesnit Ústavu.

Současný stav Pečinka popsal tak, že máme parlamentní demokracii a prezidenta, ale prezident se z toho úplně „vymyká“. „Je to taková česká hra,“ přisadil. Prý se „jako by tváříme, že se nic neděje, ale ono se děje“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…