Profesor-ničitel! Bašta varuje před novým chalífou Islámského státu. A zde je nejhorší scénář pro Evropu

09.08.2020 7:40

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz zaměřil na „zdánlivě mrtvý“ Islámský stát, konkrétně pak na jeho nového chalífu, kterým se stal Turkmen Abú Ibráhím Hášimí Kurajší, jenž na podzim loňského roku nahradil svého zabitého předchůdce Abú Bakra Bagdádího. Obává se, že nejhorší možný scénář pro Evropu nastane v případě, že Islámský stát ve své nové podobě uspěje v Turecku.

Profesor-ničitel! Bašta varuje před novým chalífou Islámského státu. A zde je nejhorší scénář pro Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Nový chalífa – na rozdíl od všech jeho předchůdců – totiž není Arab, ale Turkmen. „Jeho pravé jméno je Amir Muhammad Abdul Rahman al Mawli al Salbi. Narodil se kolem roku 1976 na severu Iráku poblíž Mosulu. Al Sabli vystudoval na místní univerzitě islámské právo, pak se stal důstojníkem v armádě Saddáma Husejna a členem socialistické strany Baas,“ přibližuje Bašta jeho životopis.

Po svržení iráckého diktátora v roce 2003 se pak Amir stal přívržencem radikálního islámu, vstoupil do irácké odnože al-Káidy. Zabýval se výukou náboženství a právem šaría. Záhy (2004) byl zatčen a internován ve filtračním táboře Camp Bucca, zvaném inkubátor džihádu. Tam se sblížil mimo jiné s al-Bagdadim.

Po propuštění z vězení s ním dále spolupracoval až do roku 2014, kdy se al-Bagdadi stal chalífou Islámského státu. Al-Salbi nejprve získal přezdívku Profesor (jako hold jeho náboženskému vzdělání). V rámci IS se zabýval bojem s nevěřícími a málo věřícími.

Kvůli jeho metodám ho záhy překřtili na Ničitele. Jeden z největších zločinů Islámského státu, genocida Jezídů, je především jeho zločinem. Pět dlouhých let profesor-hrdlořez rozséval v Iráku a v Sýrii hrůzu a smrt. V loňském roce, asi dva měsíce před svou smrtí, jej al-Bagdadi označil za svého nástupce. Přestože jako Turkmen al-Salbi nepochází z rodu Mohamedova jako jeho předchůdce.

Zato může jako chalífa al-Kurajší oslovit sunnitské věřící hovořící turkickými jazyky. Těch je přes 150 milionů, asi polovina žije v sousedním Turecku, ostatní hlavně ve Střední Asii.

„Pokud by se mu podařilo přenést aktivity Islámského státu do tohoto prostředí, svět bude mít další vážný problém. Obávám se, že nejhorší možný scénář pro Evropu nastane v případě, že Islámský stát ve své nové podobě uspěje v Turecku, kde mu již dlouho připravuje půdu prezident Erdogan,“ obává se Bašta.

„Bohužel, vyloučit se to nedá. Až do počátku tohoto týdne bych řekl, že je to stejně nepravděpodobné jako možnost výbuchu desetiny ekvivalentu atomové bomby svržené na Hirošimu v bejrútském přístavu,“ uzavírá svůj komentář.

reklama

autor: nab

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

21:01 FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

Moderátor České televize Jakub Železný si povšiml „chyby“, které se prezident Petr Pavel dopustil na…