Propaganda? Samo se to nepochválí, udeřila Jourová. Plán EK zblízka

13.06.2020 16:42 | Zprávy

Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová a redaktor Britských listů Bohumil Kartous spolu pohovořili o dezinformacích a o boji Evropské unie proti nim. Toho se má týkat nová strategie EK. „Někdo mi říkal, že chceme v Evropě proevropskou propagandu, my se tomu slovu trošku vyhýbáme, ale myslím, že je potřeba si nalít čistého vína, že nežijeme v době, kdy se dobré zboží chválí samo,“ řekla Jourová a vysvětlovala, jak lidem v karanténě „mohly škodit“ informace. Ty je prý mohly „dostat do paniky“ a „velmi nekomfortní situace“.

Propaganda? Samo se to nepochválí, udeřila Jourová. Plán EK zblízka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

„Došlo k určitému historickému okamžiku, kdy Evropská unie prostřednictvím vysokého představitele pro zahraniční záležitosti a bezpečnost pana Borrella a místopředsedkyně Evropské komise paní Jourové představila aktivní plán, jak bojovat s dezinformacemi, jak se proti nim stavět,“ načal na úvod Kartous k plánu EK, který počítá s tím, že by sociální sítě měly každý měsíc podrobně informovat Evropskou komisi o tom, co dělají proti šíření dezinformací, a také více spolupracovat s ověřovači faktů a používat oficiální zdroje informací. 

Jourová poodhalila, co stálo za vznikem plánu, v rámci něhož Brusel hodlá posílit unijní kapacity v odhalování a analýze dezinformací. „Internet může být zneužit jako zbraň pro šíření lživé propagandy a tlaku a manipulace lidí. Vychází to z širšího povědomí nebo zjištění, že internet je úžasná věc, která můžu zorganizovat účinnou a rychlou humanitární pomoc a zároveň to je pole, kde se může vytvořit nebo zesílit humanitární krize,“ osvětlila plán Jourová. 

Při dřívějších pandemiích tady dle ní nebyl podobný nástroj, který se dostal i k lidem zavřeným v karanténě vystaveným „bezprostřednímu informačnímu tlaku“.

Lidé prý byli zavaleni informacemi a právě ty jim „mohly škodit“, mohly je „znervóznit“ či „dostat do paniky“ a do „velmi nekomfortní situace“.

Jourová prý často dostává otázku, zdali nezavádí cenzuru. „Hned na začátku říkám: Nezavádíme cenzuru. My jenom chceme, aby byl dán větší prostor pro informace, které jsou ověřené a ověřované, které jsou spolehlivé. Které nemají za cíl dostat společnost do daleko horší situace,“ tvrdí.

Kartous následně podotkl, že „je evidentní a prokazatelné“, že Pobaltské státy a Česká republika mají dle něho být pod větším tlakem dezinformačních kampaní než ostatní členové EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rak

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…