Půjdu po vás. Rakušan dostal vzkaz, po kterém bude rád za ochranku

06.12.2021 10:11 | Ze sítí

Budoucí ministr vnitra Vít Rakušan dnes vyzval, aby se lidé dobrovolně omezili a byli zodpovědní. A přidal příběh zoufalé sestřičky z nemocnice, jeho sousedky. Ale pro Rakušana a další má vzkaz Jakub Olbert z hnutí Chcípl Pes, který si všiml toho, že Rakušan chce, aby policie nedomlouvala, ale pokutovala. A také aby ji nezdržovalo správní řízení. „Do soudného dne nebudete mít klid, protože mě budete mít pořád za sebou. A nejsem to jenom já. Jsou nás tisíce. A vy si myslíte, že policisté a městští strážníci jsou na vaší straně? Zeptejte se jich,“ slibuje Olbert těm, kdo nebudou ctít zákon a ústavu.

Půjdu po vás. Rakušan dostal vzkaz, po kterém bude rád za ochranku
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan

Anketa

Obstál Adam Vojtěch coby ministr zdravotnictví?

31%
64%
hlasovalo: 47323 lidí
Nová prohlášení politiků z pětikoalice zkazily Jakubu Olbertovi adventní neděli. Týkají se předsedy STAN, Víta Rakušana, který má nastoupit na post ministra vnitra. Vadí mu, že Rakušan chce od domluv přistoupit k pokutování a k tomuto účelu chce mobilizovat městské strážníky. A také se mu nezamlouvají slova nastupujícího ministra dopravy Martina Kupky, že by pokuta měla být výchovná, například při nenošení respirátoru by se jednalo „jen“ o částku 10 000 Kč.

„Slabinou je, že pokuty jdou do správního řízení, říká pan Rakušan. Rád by, aby toto byrokratické řízení bylo odstraněno, abychom ty pokuty vymáhali úplně na místě,“ citoval dále Olbert a přidal i slova Markéty Adamové Pekarové, která si také stýskala na vymahatelnost opatření a navrhovala tvrdší opatření. Ale za nejvíce problematickou vidí větu Martina Kupky, kterou zopakoval několikrát: „Lidé se musí chtít podvolit.“ Dodejme, že slova o podvolení jsou ovšem mezinadpisem Lidových novin. Nicméně Kupka prohlásil: „Stačí projít provozovny a dát jasně najevo, že se to bude vymáhat a kontrolovat. A že je to nezbytné pro účinný boj proti pandemii koronaviru. Osvědčilo se nám to, není to beznadějné.“

„To je ta demokratická strana, kterou jsme volili. ODS je to,“ komentoval a zmínil, že Rakušan celou věc korunoval tím, že řekl, že nasazení strážníka nemusí stačit, když preferuje nekonfliktní řešení a domluvu. „Pravděpodobně přijde armáda,“ odhadl Olbert.

„Takže, pane Rakušane, pane Kupko, paní Pekarová. Vy jste byli zvoleni našimi hlasy. Vy zastupujete lid. Vy nejste monarchové, nejste ti, kterým patří tato země. Vy nejste ti, kteří mohou vydávat bezmezná opatření. Vy musíte ctít zákon, ctít Ústavu České republiky,“ vzkázal.

„Jestli se budete chovat ještě hůř, než duo Hamba (Hamáček – Babiš, pozn. red.), tak pro vás zbyde pouze soud a vězení. Já se nikdy nespokojím s tím, že udělám kompromis výměny vládní moci za vaši beztrestnost. To, co děláte, není jen strašení občanů. Je to vydírání. Je to trestný čin. Takže, pane Rakušane, jestli začnete vaši represi praktikovat v praxi, tak první, kdo bude stát ve dveřích, budu já. A věřte mi, že vy do soudného dne nebudete mít klid, protože mě budete mít pořád za sebou. A nejsem to jenom já. Jsou nás tisíce. A vy si myslíte, že policisté a městští strážníci jsou na vaší straně? Zeptejte se jich,“ sliboval Olbert až biblicky.

„Naposled vás vyzývám, ctěte Ústavu České republiky. Ctěte právo. Ctěte naše zákony. A ctěte naše osobní svobody. Jinak bude zle,“ zakončil Jakub Olbert ze Chcíplého psa.

Vzkaz dnes zanechal i Vít Rakušan, který se v něm nechtěl zabývat tím, kdo za co může a co zanedbal. Vyzýval k zodpovědnosti, kterou dle předsedy STAN je možné jedině ochránit staré a nemocné, členy rodiny a přátele a známé. „Budeme dodržovat všechna ta opatření, byť o nich sami pochybujeme. Budeme sami se zříkat našich sociálních kontaktů. A možná té zábavy v tom našem životě bude zase o kousek méně. Je to nepříjemné,“ nabádal Rakušan, jak zvládnout situaci, která se podle posledních zpráv lepší.

„Ale já mám jednu sousedku. Je to zdravotní sestřička. A ona brečela. Protože si myslela, že ona nikdy, ale nikdy nezažije tu jedinečnou strašnou zkušenost loňského roku. Situaci, kdy jí umírají na oddělení lidé v takové míře jako nikdy předtím. Odchází domů vysílená, přichází do práce vysílená, psychicky a fyzicky. Nenadávejme zdravotníkům, oni za to nemohou. Naopak, pokloňme se jim, poděkujme jim. A držme jim palce. Držme jim palce tím, jak se sami budeme chovat. To jim totiž pomůže,“ přidal osobní příběh.

Situaci dle Rakušana zvládneme. Slíbil, že se nebudou opakovat staré chyby. A doplnil, že ke zvládnutí je potřeba společnost, která drží pohromadě. Naopak nejsou potřeba příkopy. „Pojďme držet pohromadě. Abychom si užili Vánoce, abychom se definitivně z téhle lapálie dostali,“ zakončil svou prosbu.

Martin Kupka se proti slovům Jakuba Olberta vymezil: „Ohrazuji se proti lživé kampani, která je vedena vůči mé osobě a nově vznikající vládě. Spolek dezinformátorů, který si poeticky říká Chcípl PES, se mi snaží agresivně podsouvat v demokratických zemích naprosto neakceptovatelný výrok 'Lidé se musí chtít podvolit' Chci všechny ubezpečit, že takovou větu jsem nikdy nevyslovil a ani nevyslovím. Jsem si jist, že každý člověk vidí jasný rozdíl ve volání po dodržování pravidel a totalitnímu povinnému 'podvolení se'. Ze strany výše jmenované pseudoiniciativy se jedná o hloupou manipulaci, proti které se samozřejmě budu bránit.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…