Putinův návrh konce války. Překvapení

24.05.2024 22:00 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin je podle agentury Reuters ochoten uzavřít příměří s Ukrajinou, budou-li zachovány současné bitevní linie. Agenturní zpravodajství se ve své zprávě opřelo o čtyři ruské zdroje z bezprostředního okolí hlavy státu.

Putinův návrh konce války. Překvapení
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Ruský prezident Putin se podle všeho totiž bojí, že při případné další mobilizaci, kterou by potřeboval k úplnému vítězství nad Ukrajinou, by mu klesla ještě více popularita a ze země by utekly tisíce mužů. Zároveň agentura Reuters píše o tom, že Putin vyjádřil frustraci z toho, že jednání s Ukrajinou ohledně příměří chce zmařit Západ, stejně tak o míru nechce jednat – alespoň se to má domnívat ruský prezident – ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Slova o tom, že Rusko nechce „věčnou válku“, pak potvrdil ve svém komentáři také Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Podle něj je Rusko otevřené dialogu.

Ruská politická analytička Taťjana Stanovajová k tomuto tématu na svém twitterovém profilu uvedla, že Putin signalizoval už loni v září, že Moskva je připravena jednat. „Příměří je pro něj výhodné: umožnilo by mu ponechat si to, co už získal, politicky by oslabilo ukrajinské vedení, demotivovalo Západ od dodávek zbraní a poslalo by vojáky z fronty. Takto Putin hodlá vyhrát válku,“ zmínila a varovala před tím, že pokud Kyjev nezačne jednat, je možné, že Kreml na podzim anektuje Charkovskou oblast.

V případě, že by nyní došlo ke zmrazení konfliktu, Rusko by si podle současných frontových linií ponechalo velké části čtyř ukrajinských regionů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…