Raketomety mají, už i střílí. Ale mají náklaďáky? Veterán našel zádrhel

29.06.2022 8:17 | Analýza

Ukrajina a celý Západ tleská americkému raketometu HIMARS, jehož nasazení na Donbasu přineslo první dílčí úspěchy. Jak ale upozorňuje na svém webu jeden z veteránů, Markos Moulitsas, jeho stabilní udržování v chodu vůbec nebude jednoduché. Problémem je doprava střeliva.

Raketomety mají, už i střílí. Ale mají náklaďáky? Veterán našel zádrhel
Foto: Repro Youtube
Popisek: M270 Multiple Launch Rocket System

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6690 lidí
Ukrajinská média zveřejnila záběry z prvního nasazení amerického raketového systému. Za necelý týden měly čtyři nasazené raketomety zničit šest muničních skladů, jedno velitelské stanoviště, a pak zasáhnout i vojenskou základnu.

„Drazí Američané, tyto zbraně jsou v dobrých rukou,“ vzkazuje Valerij Zalužný, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil.

Již od minulého čtvrtka, kdy Ukrajina začala raketomety HIMARS nasazovat, se experti domnívali, že se tím zásadně promění obranyschopnost Ukrajiny. Český expert Richard Stojar ale varoval, že navzdory tomu nemusí přinést zásadní zvrat.

Před přílišnými nadějemi varoval i text na webu Daily Kos. Ten popisoval i náročnost nasazení systému HIMARS, které nebude úplně jednoduché dostát, zejména v podmínkách válečné vřavy.

Článek vznikl jako reakce na kritiku, že Američané dodávají Ukrajině příliš málo sofistikovaných zbraní a trvá jim to příliš dlouho. Expert všem těmto kritikům vzkázal, ať si takové monstrum zkusí převést stovky kilometrů a nainstalovat ve volném terénu sami.

USA podle něj dodaly Ukrajině přesně to, co potřebovala a o co si řekla. Vypadalo to prý až trochu jako dovážka od Amazonu. Během pár měsíců měly jen USA (nemluvě o dodávkách z dalších zemí) doručit Ukrajině zbraně v ceně přibližně čtvrtiny ročního vojenského rozpočtu celé Ruské federace.

A pokud jde o čas dodání, expert vysvětloval, že některé věci se zkrátka urychlit nedají. Podotkl, že pušky či příruční Javeliny měla Ukrajina během několika dní od začátku války a skutečně jí pomohly. Jenže dovést tunové zbraně, které musíte pravidelně plnit dalšími tunami munice, to už je trochu větší logistická výzva.

Konkrétně vozidlo HIMARS váží 18 tun, ale ještě horší je to s municí, protože každá salva o šesti střelách má hmotnost 2,5 tuny. Jeden nákladní vůz s přívěsem jich zvládne dovést zhruba dvacet tun, což stačí jednomu raketometu tak na hodinu. Udržet toto v pravidelném provozu, to vyžaduje skutečnou infrastrukturu, protože HIMARS je nejnáročnější ze všech amerických zbraňových systémů. Jedno nákladní letadlo C-5 pak přepraví 140 tun, což raketometu vystačí na 10 až 12 hodin střelby. Jednomu raketometu.

„To byla moje práce. Ano, musel jsem zajistit, aby v četě měli všichni jídlo, palivo, vodu a nástroje. Ale to bylo snadné. Mít nabité raketomety? To byl ten skutečný oříšek. Při válečných cvičeních jsme měli potíže zvládnout víc než pár odpalů za jeden den,“ svěřil se Moulitsas.

 

Navíc raketomet nemůže zůstat na jednom místě, protože pak by se pro nepřítele stal velmi snadným cílem.

Připravení infrastruktury během čtyř měsíců podle experta vůbec není špatný výsledek. Dokonce hovoří o „logistickém zázraku“.

Zejména proto, že systémy se musely převést lodí přes Atlantik, pak do hlavního uzlu pomoci v polském Rzeszowě a odtamtuď přes celou Ukrajinu na Donbas.

Američané museli myslet i na to, jestli dodávky vůbec mají smysl, zda to nedopadne tak, že je vojáci přenechají nepříteli, jako se to stalo v Afghánistánu. „Ukrajina musela prokázat, že si investice zaslouží, a to se také stalo. Drsné, ale pravdivé,“ vzkazuje.

Expert dále varuje, že tím, že se střelba z gigantických raketometů rozeběhla, zdaleka není vyhráno. „Systém, který odpálí jednu nebo dvě salvy a pak týden čeká na další munici je k ničemu,“ varuje. Efekt systému se projeví pouze tehdy, pokud bude nepřetržitě futrován. A je otázkou, zda to vůbec bude možné.

To je zároveň odpověď, zda nejsou čtyři dodané HIMARS systémy málo, jak někteří říkají.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…