Rakety: „Průser. Ještě větší, než se zdá.“ Nová fakta o hrozbě války USA s Ruskem

22.10.2018 10:34

Prezident Spojených států Donald Trump se rozhodl vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. ČTK k tomu poznamenala, že Velká Británie Trumpovu rozhodnutí zatleskala, zatímco z Berlína zaznívají hlasy nabádající k opatrnosti. Analytik Štěpán Kotrba nabídl na Trumpovo počínání trochu jiný pohled. Bez obalu označil Trumpovo rozhodnutí za „průser“.

Rakety: „Průser. Ještě větší, než se zdá.“ Nová fakta o hrozbě války USA s Ruskem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale

Současný pán Bílého domu Donald Trump se rozhodl vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 s odůvodněním, že Rusko jako nástupnický stát Sovětského svazu tuto dohodu stejně nedodržuje a není důvod, aby se jí nechaly svazovat samotné Spojené státy.

Anketa

Je dobře, že se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko?

56%
44%
hlasovalo: 10698 lidí

Štěpán Kotrba bije na sociální síti Facebook na poplach. „Trumpovo ukončení platnosti smlouvy INF (o raketách středního a krátkého doletu) je daleko větší průser, než by se z několika slov ve zpravodajství dalo tušit. Za studené války by to byl materiál na celou titulní stranu,“ poznamenal k tomu Kotrba.

Technologie natolik pokročily, že dnes už raketu krátkého či středního doletu odpálíte takřka odkudkoliv a to zda nesou jadernou hlavici nebo jen obyčejný náboj poznáte v podstatě až ve chvíli, kdy raketa exploduje. Od okamžiku odpálení do exploze navíc často uplyne jen minuta, nebo minuty dvě až tři. Protistrana tedy nemá příliš mnoho času k reakci na případný jaderný útok. Proto Kotrba považuje Trumpovo rozhodnutí za velmi nebezpečné.

„Rozhodnutí v této válce budou trvat maximálně 88 sekund (do dopadu prvních střel). Přímým zásahem střel z polských přístavů je ohrožen nejen Kaliningrad, ale i Moskva či Kyjev nebo Charkov. Přímým zásahem střel z Kaliningradu je ohrožena Paříž, Řím, základna Deveselu v Rumunsku s protiraketovým deštníkem NATO i bulharská základna Graf Ignatievo,“ varoval Kotrba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…