Režisérka: Lidé hájící tradiční manželství jsou často frustrovaní. Kdyby vydělávali více peněz, měli by méně předsudků

01.08.2021 7:20 | Rozhovor

Mnoho lidí nepodporujících homosexuální manželství je frustrováno ze své životní situace. Kdyby vydělávali více peněz, pak by „méně propadali předsudkům“, míní režisérka Barbora Chalupová, která se ve svém dokumentu Zákon lásky rozhodla zmapovat debatu ohledně manželství stejnopohlavních párů. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz upozornila, že se kolem tématu šíří nemálo dezinformací. Vysvětlila též, jak přistupovat k „neinformovaným“ odpůrcům.

Režisérka: Lidé hájící tradiční manželství jsou často frustrovaní. Kdyby vydělávali více peněz, měli by méně předsudků
Foto: Vít Hassan
Popisek: Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13880 lidí
Chalupová v rozhovoru pro Aktuálně.cz upozornila, že manželství stejnopohlavních párů a nynější registrované partnerství obnáší množství rozdílů. „Jedna z hlavních odlišností samozřejmě spočívá v tom, že si lidé žijící v registrovaném partnerství nemohou společně osvojit dítě. Přitom spolu často děti vychovávají, mají je například ze svých předchozích manželství. A kdyby se biologickému rodiči dítěte něco stalo, jeho partner, který s ním potomka dlouhé roky vychovával, nebude mít podle současného českého zákona na dítě žádná práva,“ varovala.

Problémem je také, že lidé žijící v registrovaném partnerství nemají ani například nárok na informace o zdravotním stavu svého partnera či možnost dát si stejné příjmení.

Režisérka zaznamenala, že v Česku ohledně stejnopohlavního manželství „panuje velká neinformovanost“, a co hůře, šíří se tu prý veřejným prostorem dezinformace. Ty prý dle ní „vytvářejí dojem, že by uzákonění manželství pro všechny mohlo heterosexuální rodiny zničit, že by jim to mohlo něco vzít“.

Průzkumy nyní ukazují, že většina Čechů manželství homosexuálních párů podporuje, téma však dle ní velmi poznamenávají právě dezinformace. Lidé prý velmi snadno uvěří i řetězovým e-mailům: „Třeba teď v dubnu, kdy poslanci hlasovali v prvním čtení, kolovaly řetězové e-maily, které manželství pro všechny přirovnávaly k obchodu s dětmi. Když si člověk v dnešní roztěkané době něco podobného přečte, může si na téma rychle vytvořit negativní názor, aniž by o něm cokoliv věděl. Ze sňatků homosexuálů se pak dělá kulturní válka, a to je přitom manželství velmi konzervativní, tradiční hodnota.“

Problém mají představovat i výroky některých poslanců. „Na rétoriku, se kterou někteří naši zákonodárci vystupují ve Sněmovně, jsem ale připravená nebyla. Vůbec jsem nečekala, že budou poslanci homosexuály přirovnávat k praktikujícím pedofilům a zoofilům. Myslela jsem, že tyhle otázky už má společnost vyřešené,“ zhrozila se režisérka.

A kdo že jsou lidé, kteří homosexuální manželství nepodporují? Člověk, který není v otázce extrémistou, ale má přesvědčení, že se „tradiční podoba manželství nedá měnit“, je dle Chalupové častokrát frustrovaný. „Chápu, že je tu spousta lidí, kteří mají špatnou práci, hrozí jim exekuce, bojují s vysokými nájmy, a jediné, co jim v jejich frustrující životní situaci zbývá, je jejich manželství. Poslední, co je drží, je fakt, že na ně doma čeká člověk, kterého milují, takže se bojí, že by jim to někdo mohl vzít. Těmto lidem je potřeba vysvětlit, že jim nikdo nic nebere, jenom se jejich práva mají rozšířit i na homosexuály, kteří kolikrát prožívají úplně stejnou frustraci jako oni,“ míní.

Osmadvacetiletá režisérka, která již má na svém kontě dokument Teorie rovnosti (2017) o ženských právech či spolupracovala s Vítem Klusákem na filmu V síti (2020) tak averzi vůči stejnopohlavnímu manželství přikládá neuspokojivé životní situaci odpůrců. Kdyby „více vydělávali“, pak by prý na homosexuální svazky měli odlišný pohled. „Když to řeknu nadneseně, tak si myslím, že kdyby někteří lidi vydělávali víc peněz, tak by měli možnost se nad tématem víc zamyslet, méně by propadali předsudkům a neutvářeli by si názor na základě novinových titulků,“ vysvětlila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…