Robejšek trhá generála Pavla: Jako voják to ví! Slova o Evropské komisi

13.05.2020 15:20

„Členové EU mají tak rozdílné národní zájmy, že koordinované akce nefungují ani tehdy, když Brusel od svých členů potřebné kompetence dostane. To není škarohlídství nebo jen domněnka, nýbrž ověřená zkušenost,“ komentuje politolog Petr Robejšek s odkazem na nedávná slova generála Petra Pavla, jenž prohlásil, že EU na počátku koronavirové krize nebyla vidět, protože jí „členské státy k tomu nedaly kompetenci“. Robejšek odmítl, že by v případě EU byla „síla v množství“ a jmenoval mnohé neblahé příklady z historie EU.

Robejšek trhá generála Pavla: Jako voják to ví! Slova o Evropské komisi
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18653 lidí
Robejšek na svém blogu ocenil druhou antipanickou konferenci Anti-Panic 2.0 s tím, že byla zapotřebí. Řečníci však podle něj byli ve svých názorech až příliš stejného myšlenkového proudu. „Když jsou experti vybráni z jednoho myšlenkového směru a kritika se týká nejvýše těch, kteří na konferenci nejsou, tak se určitě nestane jedna věc. Neobjeví se slabá místa jejich vlastní argumentace a pak nejenom oni, ale i diváci vycházejí z chybných předpokladů,“ podotkl.

Právě to ho napadlo, když generál Petr Pavel hovořil o roli Evropské komise během pandemie koronaviru. „Jestliže si stěžujeme na to, že EU  na počátku krize nebyla vidět, pak je to proto, že jí členské státy k tomu nedaly kompetenci. V množství je síla, jedině spolu jsme schopni tu situaci řešit efektivně,“ pronesl Pavel.

Dle Robejška v tomto okamžiku chyběl hlas, který by řekl, že není pravdou, že by byla v množství automaticky síla. „Když množství není akceschopné, tak je v něm slabost. Tohle ví generál Pavel díky své profesi lépe než ‚civilové‘. A jistě ví i to, že členové EU mají tak rozdílné národní zájmy, že koordinované akce nefungují ani tehdy, když Brusel od svých členů potřebné kompetence dostane. To není škarohlídství nebo jen domněnka, nýbrž ověřená zkušenost,“ píše k tomu Robejšek.

Podle něho se to již před lety projevilo v energetické politice, nedávno pak v politice migrační a nyní při pokusech o záchranu eurozóny. „Ve všech případech bránily tomu, aby ‚v množství byla síla‘ stejné důvody – rozdílné a místy protiřečívé zájmy členských zemí,“ zmínil.

Pokud je řešení hledáno vícero „hráči“, pak, jak Robejšek vyjmenovává, roste počet těch, kteří mají odlišné zájmy. Dále podotýká, že samotné řešení je proto buď bezzubé, neboť musí vyhovovat všem, anebo se prosadí silnější na úkor slabších.

Ti, kteří se neprosadí, následně nebudou činit nic, anebo budou ono ‚společné‘ řešení sabotovat. „To je realistický popis situace Evropské unie, a proto množství jejich členů není síla,“ znovu připomněl.

Antipanická konference pak sice podle něj splnila, co sliboval její název, ale mohla prý „být intelektuálně ještě výnosnější“. „Bylo by to záhodno, protože příští ‚černé labutě‘ určitě přiletí, i když nevíme, z jakého směru. Chceme-li se připravit na jejich přistání co nejlépe, tak by bylo lepší neříkat, co si přejeme, aby bylo, nýbrž popsat a respektovat to, co je. Evropská unie není tak jednotná jak její název, plány a přívrženci sugerují, a proto je nutné zásadně změnit její konstrukci a cíle. Jinak budou mít ‘černé labutě‘ lehkou práci,“ sdělil Robejšek.

Celou konferenci můžete zhlédnout zde:


Řečníky na konferenci byli podnikatel Tomáš Čupr (Rohlík.cz), restauratér Riccardo Lucque (skupina La Collezione), manažer a korporátní lídr Milan Vašina (Aspen Institute Central Europe), generál Petr Pavel (Spolu silnější), lékařka Kateřina Vacková (Loono), basketbalista v lize NBA Tomáš Satoranský a bývalá premiérka Slovenské republiky a socioložka Iveta Radičová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…