Roste konflikt s přistěhovalci. Proč do toho mícháte Putina? Znalec Francie Eichler mluví o konci Žlutých vest a hrozbě násilí

24.08.2019 19:18

Odborník na mezinárodní politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler se v rozhovoru pro server Kupredudominulosti.cz vyjádřil mimo jiné k přistěhovalcům, ale také k hnutí Žlutých vest. Podle jeho slov vzrůstá napětí mezi Francouzi a komunitou přistěhovalců s jejich dětmi, kteří hodně dostávají, ale už ne tolik dávají.

Roste konflikt s přistěhovalci. Proč do toho mícháte Putina? Znalec Francie Eichler mluví o konci Žlutých vest a hrozbě násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expert z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler
reklama

Důvody protestů ve Francii se sice loni 17. listopadu skrývaly za návrh na zavedení daně z pohonných hmot, ale podle Eichlera byly důvody hlubší a nazrávaly další dobu. „Tam byla veliká nespokojenost mezi takzvanými středními vrstvami. Žluté vesty netvořili nějací dělníci z okraje nebo nezaměstnaní lidé, ale byly to především střední vrstvy, které předtím dlouhodobě žily docela slušně, ale pak se dostaly do situace, kdy nevystačily s výplatou,“ poznamenal Eichler. 

Anketa

Schvalujete působení ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

5%
95%
hlasovalo: 24959 lidí

Následně se vysmál teoriím, že by za vznikem hnutí stál ruský prezident Vladimir Putin. „Jistě, že tady byly i různé spiklenecké teorie, Francouzi tomu říkají ‚teorie komplotu‘. Dokonce zaznělo i to, že za tím je Putin, ale to už je skutečně anekdotické. Máme zde spoustu lidí, kteří za vším hledají Putina, a dělají z něho ultrasupermana,“ poznamenal Eichler, jenž vnímá za protesty vysokou míru spontaneity.

Symbolem francouzských protestů jsou podle Eichlera žluté vesty, protože je musí mít každý řidič v autě pro případ autonehody. „A začali to skutečně lidé, kterých se dotkla daň zvyšující ceny pohonných hmot. Oni měli i ekonomické argumenty. Rozporuplným se to stalo hlavně po době, kdy narostlo násilí, kdy se k nim připojili rozbíječi, jak jim říkají, ničitelé. A potom se mezi sebou začali hádat jednotliví mluvčí Žlutých vest. Oni neměli žádné předsedy ani generální tajemníky, měli různé mluvčí a ti už se navzájem neshodnou, už začínají mezi sebou mít různé animozity,“ dodal Eichler. A co míní o tom, že Žluté vesty byly poškozeny lidmi zvenčí? „Otázkou je, odkud zvenčí, jestli zvenčí neznamená i mimo Francii,“ dodal s tím, že mohli být nasazeni i provokatéři. 

„Ale asi nebyli všichni jenom provokatéry. To nám připomíná rok 1969 v Praze, útok na Aeroflot. Dnes se tvrdí, že tam byli synové StB, které tam StB navezla, a podobně. Já jsem v roce 1969 v Praze nebyl, ale vím, že v národě byla také silná, spontánní naštvanost na to, co se stalo v srpnu v roce 1968,“ dodal.

Původní text ZDE.

„Žluté vesty už vyčerpaly svůj potenciál. Všechno tomu nasvědčuje, a vyčerpaly také dost sympatií francouzské veřejnosti, takže do léta s nimi bude konec. A v září už Žluté vesty budou jenom vzpomínka na minulost,“ uzavřel toto téma Eichler se slovy, že Žluté vesty ztratily schopnost nějak Francouze ovlivňovat.

Fotogalerie: - Pochod Milionu chvilek

Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...

Následně se ještě vyjádřil k otázce přistěhovalců, na něž bylo rovněž u Žlutých  vest poukázáno. „Žluté vesty říkaly: ‚My pracujeme, platíme daně, všechno dodržujeme. A pak je tady narůstající skupina těch, kteří nepracují, neplatí daně, nic nerespektují a mají všude výhody. My na všechno doplácíme.‘ A zde hrozí narůstající napětí mezi těmito dvěma skupinami. Mezi komunitou přistěhovalců a jejich dětí, kteří hodně dostávají, a ne tolik dávají – a mezi etnickými Francouzi, kteří doposud byli zvyklí žít podle pravidel,“ zakončil rozhovor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…