Sázka na Trumpa už Maďarsku pomáhá. Všechno ale prý nezachrání

23.12.2024 16:29 | Monitoring

Maďarská ekonomika už profituje ze spojenectví premiéra Viktora Orbána a zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco investoři v Německu nebo Francii očekávají problémy kvůli Trumpovým proklamacím o zavedení cla pro evropský trh, maďarské společnosti na akciových trzích pomalu rostou, a to zejména poté, kdy začátkem prosince Orbán i s řadou podnikatelů navštívil Trumpa v jeho soukromé rezidenci na Floridě.

Sázka na Trumpa už Maďarsku pomáhá. Všechno ale prý nezachrání
Foto: Repro Youtube
Popisek: Viktor Orbán

Viktor Orbán se může těšit z návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a spolu s ním i celá maďarská ekonomika. V celé Evropě pravděpodobně neexistuje vůdce, který by byl s Donaldem Trumpem více spřátelený a ideologicky spřízněný než Orbán. To do značné míry vysvětluje, proč v době, kdy je na evropských finančních trzích výrazně pochmurná nálada, panuje v Budapešti optimismus. Investoři se zde příliš netrápí vyhlídkami na nová Trumpova cla nebo spory o financování NATO a naopak optimisticky vyhlížejí všechny dopady, které může mít Trumpův nástup na skomírající maďarskou ekonomiku a její akciový trh.

Když Orbán začátkem prosince odletěl s doprovodem na improvizované posezení s Trumpem do jeho soukromé rezidence Mar-a-Lago na Floridě, mezi přítomnými byl i Gellert Jaszai, předseda maďarské telekomunikační společnosti 4iG. Když se rozkřiklo, že se Jaszaiovi podařilo zastihnout miliardáře Elona Muska, blízkého Trumpova důvěrníka, aby s ním probral možné obchodní dohody, akcie prudce vzrostly.

Minulý týden vyskočily o 13 %, což byl největší nárůst za více než dva roky, a nabídly tak důkaz, že spojenectví Trump–Orbán je dostatečně silné na to, aby pozvedlo i malé společnosti na maďarském trhu. Podle analytiků a správců peněz mohou akcie nadále posilovat, pokud se Trumpovi podaří rychle zprostředkovat ukončení rusko-ukrajinské války, jak slíbil.

Válka zvýšila geopolitická rizika a snížila rating akcií v celé východní Evropě. Jenže na rozdíl od naprosté většiny svých evropských kolegů největší společnosti na maďarském trhu, jako OTP Bank, výrobce léků Richter Gedeon a ropná skupina Mol, nepřerušily vztahy s Moskvou, což by jim mohlo pomoci těžit z případného oteplení vztahů a oživení ruské ekonomiky.

Trumpův efekt „by mohl být pro maďarský akciový trh určitou vzpruhou“, uvedl Peter Kiss, vedoucí oddělení správy portfolia v maďarské pobočce společnosti Amundi SA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…