Scény u Čaputové: Prý to bylo jinak. Jasně o pádu Fialy

16.12.2022 8:14 | Ze sítí
autor: vef

Po pádu vlády Slovenské republiky se u našich východních sousedů rozebírá, co se vlastně dělo u prezidentky Čaputové, kde ministr financí Igor Matovič údajně „vytrhl“ již podepsanou demisi z rukou vedoucího kanceláře hlavy státu. Matovič přichází s vlastní verzí a někdejší koaliční partnery tituluje slovem „mafie“. Opoziční publicista Eduard Chmelár mezitím volá veřejnost k účasti na referendu o vypsání nových voleb. Právník a expolitik Michal Hašek mezitím říká: I Fialova vláda nakonec padne, jen by to mělo proběhnout důstojně.

Scény u Čaputové: Prý to bylo jinak. Jasně o pádu Fialy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pád vlády Eduarda Hegera

Pro nedůvěru vládě hlasovalo 78 z přítomných 102 poslanců, potřebný byl souhlas alespoň 76 zákonodárců ve 150členné sněmovně. Téměř všichni poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), v jehož vedení je i Heger, se hlasování nezúčastnili. Proti vládě byli mimo jiné tři poslanci, kteří před hlasováním vystoupili z Kollárova vládního hnutí Jsme rodina.

Pro předčasné volby v květnu či červnu příštího roku se už vyslovil Kollár, ale také šéfové opozičních stran Směr – sociální demokracie (Směr – SD) a Hlas – sociální demokracie (Hlas – SD). Naopak proti vystoupila bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS), která přišla s iniciativou odvolat vládu. OLaNO se zatím jednoznačně nevyjádřilo. V řádném termínu by se příští volby na Slovensku konaly v únoru 2024. Před případným rozhodnutím sněmovny o zkrácení volebního období by musela být změněna ústava; příslušný návrh je na programu stávající schůze parlamentu.

SaS, jejíž čtyři ministři v září podali demisi, předtím neúspěšně žádala, aby předseda OLaNO a ministr financí Igor Matovič z kabinetu odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ano, Fialo, už je i Tvůj čas, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 16.12.2022 10:31:10
Fialo, Tobě už také zvoní hrana. Už je čas. Navíc, Ty si začínej zvykat spát na tvrdém.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…