Sdílejte pravdu, Středula lže, žádá STAN. Zde jsou jeho výpočty

17.05.2023 13:04 | Ze sítí

Poslankyně Barbora Urbanová se ohradila proti úterní tiskové konferenci odborů, kde předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a odborářský ekonom Martin Fassmann cupovali na kousky konsolidační balíček vlády Petra Fialy (ODS). A Barbora Urbanová už to nevydržela...

Sdílejte pravdu, Středula lže, žádá STAN. Zde jsou jeho výpočty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení ostré části komunální kampaně hnutí STAN, věnované energetické soběstačnosti a komunitní energetice

Členka STAN Barbora Urbanová se ostře vymezila proti úterní tiskové konferenci Josefa Středuly a Martina Fassmanna, kteří se jali vypočítávat, že v důsledku vládního konsolidačního balíčku přijde tzv. průměrná rodina Novákových o více než 178 tisíc korun. Počítali též, že rodina přijde o 30 tisíc na školkovném, resp. na slevě na dani za školky.

V téhle průměrné rodině Novákových podle odborů tatínek a maminka vydělávají každý 42 tisíc korun hrubého a spolu mají jedno dítko.

A nejen proti těmto propočtům se Urbanová ohradila.

„Jak třeba odbory přišly na to, že průměrná česká rodina s 1 dítětem má čistý roční příjem 868 416 Kč? V roce 2021 to podle dat ČSÚ bylo 610 tis. Kč za rok. Jasně, od té doby to vzrostlo, ale o tolik? To nominálnímu růstu platů a mezd zdaleka neodpovídá. Pokud je to nějaký průzkum mezi jejich členy... pak se mají líp, než český průměr. Jen podotýkám, nesoudím,“ napsala na facebooku.

A hned pokračovala.

„Jak vypočítali to snížení mezd „pokud rodiče pracují v soukromém sektoru (o 17,5 %) nebo „pokud rodiče pracují ve veřejné sféře“ (o 20 %)? I průměrná bakalářská práce na VŠE potřebuje zdroj dat, ne?“ položila otázku.

Jedním dechem dodala, že počítat do konsolidačního balíčku i náklady inflace, když fakticky smyslem balíčku bylo snížit inflaci, nedává moc smysl. Ale odboráři to přesto udělali. Dalšího faulu se dopustili, když do svého modelového příkladu započítali snížení nákladů ve veřejné sféře o 2 procenta, ale nevzali přitom v potaz to, že této úspory bude dosaženo i seškrtáním neobsazených tabulkových míst.

Kroutila hlavou i nad tím, jak odboráři započítali ztrátu 3 tisíc korun u stavebního spoření s tím, že každý člen rodiny má přece své vlastní stavebko. Urbanová připomněla, že ve většině rodin to takto není. Stejně tak podle ní nelze počítat, že by tato rodina Novákových přišla kvůli zdanění některých zaměstnaneckých benefitů až o 60 tisíc, jak to nastínily odbory.

Na závěr svého prohlášení žádala o sdílení. V zájmu kultivace debaty o vládním balíčku.

„Ano, balíček nějak dopadne na všechny, je to jaksi jeho princip. Ano, vím, na vinaře ne, ale... Chápu, že odbory někoho zastupují. Ale prosím, pojďme naši debatu trochu kultivovat, nelhat, necucat si čísla z prstů, pojďme nebýt v situaci, kdy naše děti zadlužujeme každý den, populisti. Díky,“ uzavřela.

Barbora Urbanová promlouvá

Barbora Urbanová promlouvá

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To víš, Barunko,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVl.P. , 17.05.2023 13:29:47
průměr je svinstvo. Když odbory vezmou průměrný plat přes 40 tisíc, a všechny srážky a daně, tak je to dost blbý, co ?? Ale když se vláda ohání průměrným důchodem 20 tisíc, tak to vypadá hned líp, viď.......

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…