Sedmnáctý listopad v Bratislavě. Některým se raději ani nechce slavit

17.11.2020 21:50 | Zprávy

Slovenský historik a aktivista Eduard Chmelár napsal komentář k 17. listopadu pro časopis Argument. Zamýšlí se v něm nad tím, co je se Slovenskem v nepořádku a komu vlastně patří oslavy 17. listopadu. Prezidentka Čaputová se podle něj ve své roli úplně ztratila a občany neochránila před premiérem Matovičem. Co dál? Liberální politici prý jen svazácky křičí.

Sedmnáctý listopad v Bratislavě. Některým se raději ani nechce slavit
Foto: Repro Youtube
Popisek: Eduard Chmelár

Výročí sametové revoluce je podle Chmelára vhodným datem pro demonstrace. Dnešní výročí na Slovenksu je ale podle něj výjimečné ještě v jedné věci. „Poprvé jej v masovém měřítku organizují lidé, kteří se o tomto svátku vyjadřovali buď pohrdavě, nebo jej odmítali vůbec. Neonacisté se spojili s komunisty (ne s těmi, kteří se rozutekli do pravicových stran, ale s originální KSS) a k nim se přidaly marginální skupinky nepříčetných podivínů, jako je například občanský tribunál.“

Chmelár dále píše: „Celý povyk kolem 17. listopadu by nestál za pozornost, kdyby se k němu na poslední chvíli nepřidala kdysi nejsilnější parlamentní strana Směr-SD. Mobilizací svých voličů může výrazně zvýšit účast na takových protestech, ale to je asi tak všechno. Směr-SD sleduje v této hře své vlastní cíle. Především potřebuje odpoutat pozornost od kriminalizace svých lidí, která má tvrdý dopad na preference této strany.“ Aktivistovi se také nelíbí, že představitelé strany Směr-SD zneužili k protestům jméno Alexandra Dubčeka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…