Senátor Fischer k novele Pandemického zákona: Čínská nákaza šmírování

09.02.2022 21:39

Ostře sledovaný pandemický zákon na stole senátorů. Ve středu o něm jednaly senátní kluby a výbory a ve čtvrtek přijde na plénum. Senátoři ale dávají jasně najevo svoje výhrady. Vadí jim především zrychlené projednávání zákona. Někteří trvají na dostatku času, ostatní jsou celkově k zákonu kritičtí, jak uvádí Reflex.cz.

Senátor Fischer k novele Pandemického zákona: Čínská nákaza šmírování
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Senátor Pavel Fischer.

„Pokud vím, tak proti zákonu se chystá hlasovat celá řada senátorů za ODS i STAN,“ cituje deník Právo nejmenovaný zdroj podle serveru Reflex.cz. Výhrady k novele už vyjádřili i někteří senátoři za TOP 09 či Piráty. 

Výhrady má například nezařazený senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Jedná se podle něj o mimořádné opatření pro mimořádnou dobu. Za problematické považuje více částí, ale největší výhrady má k zrychlenému projednání. Podle něj pandemický zákon tak vzbuzuje nedůvěru občanů, protože mu nepředcházela patřičná diskuse. „K celé řadě věcí dojdeme právě až v té debatě,“ dodává a pokračuje, že pandemický zákon mu nejpřijde v pořádku.

Další výhrady má také ke zneužití technologií. Odkázal především k systému fungování SMS, které rozhodně nejsou chráněné před zneužitím. „A nemůžeme předpokládat, že občasné dostanou za úkol číst SMS a mít každý doma mobilní telefon. Na tom naše demokracie nestojí,“ pokračoval s tím, že pokud nebude odstraněna tato jeho obava, tak s tím naprosto nesouhlasí. Odkazuje také například k zavádění Tečky a podobných aplikací, ke kterým měl vždy podle svých slov výhrady, protože se to vlamuje hodně do soukromí. „Z Číny bychom si neměli přivézt tu nákazu covidu, ale také bychom si neměli přivézt nákazu sociálního kreditu a šmírování lidí 24 hodin denně,“ varuje. „To je civilizační zápas a nemá to cokoliv společného s ministrem zdravotnictví nebo s tím, kdo je dnes ve vládě,“ pokračuje.

Dnes podle něj ta situace, jak se ČR nebo EU snaží zvládnout epidemii, je zneklidňující. Celá řada opatření jde proti hodnotám, které jsou nám drahé. „Nemáme v ústavě napsáno, že bojujeme s covidem-19. Mám pocit, že jsme se propadli do mikromanagementu, kde ochrana osobních údajů je tak cenná,“ varoval s tím, že již od začátku měl společně s dalšími senátory ke kabinetu výhrady. „Ze Senátu jsme apelovali na vládu, ať neprošustruje tu příležitost a zapojí do boje s covidem od začátku české firmy,“ říká. „Místo toho jsme se klaněli rouškám z Číny, to bylo opravdu nedůstojné. To byl výsměch,“ kritizuje tehdejší postupy vlády na začátku pandemie. „My jsme s těmi podnikateli byli v kontaktu, oni už si tak zoufali, že nedostali odpovědi od vlády, že se obraceli na senátory. Problém byl, že vláda jim šlápla na krk, že nesmějí nic vyvážet a vozila sem ‚šunt‘, který dodnes je ve skladech,“ diví se senátor na úkor preference čínských výrobků.  „Z našeho státu se stal sklad šuntů pro celou Evropu,“ kritizuje s tím, že se jednalo o jasné selhání státu. „Ochrana veřejného zdraví je jasná, ale neměla by to dělat za každou cenu,“ myslí si s tím, že frustrace lidí není v tom, že by si přečetli teď zákon, ale jsou frustrováni, že jim to předkládá tento konkrétní stát, ke kterému nemají důvěru.

K nesouhlasným projevům občanů jak v rámci kritických e-mailů, tak prostřednictvím demonstrací, se dále vyjadřuje Fischer v podcastu A plus X. Demonstranti totiž apelují, aby byl zákon zamítnut. Fischer protestní hlasy považuje za účet vystavený minulé vládě a předešlým ministrům zdravotnictví. Podle něj kroky předchozí vlády podlomily důvěru občanů ve stát. „My si můžeme položit otázku, k čemu je stát. Pokud nás stát neochrání a prošustruje důvěru občanů, pak to lze vyhodnotit tak, že stát selhal. A teď si musíme říct, co s tím budeme dělat,“ říká v podcastu senátor Pavel Fischer. Problém podle něj je hlubší než jen výměna vlády. Ústava a soudy podle něj ale fungují dobře, narážel tak na zrušení diskriminace pro neočkované.

V současné době se podle něj na pozadí koronaviru hraje o pozici Číny ve světě. „Čína dodnes nevysvětlila, co se tam stalo. Těch otázek je nezodpovězených tolik, že bychom si neměli zastírat, že Číně nejde o postavení ve světě a aby se hrálo podle jejích not,“ zhodnotil a pokračoval, že má pocit, že jsme z Číny nepochytili jen virus, ale že jsme s ním chytili i virus totality. „Tady je potřeba, abychom se jako občané postavili, abychom ty věci uměli alespoň pojmenovat,“ varuje s tím, že se operovalo s ideou nejdříve vystrašit lidi a pak je všechny naočkovat, rýpl si do éry vlády Babiše.

Podle něj jsme se pohybovali v šíleném systému v době lockdownu. Je potřeba si položit otázku, jak to příště udělat jinak. „Pokud bychom v tom takto zůstali, zvykli si na to, tak je to špatně,“ rekapituluje s tím, že obava samozřejmě byla opodstatněná, virus jsme neznali. Zpětně práci senátorů ale vidí pozitivně, jak vládu burcovali.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

16:25 Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

Hudebník, pedagog, manažer a konzultant Vadim Petrov byl hostem Alex Mynářové v pořadu Podtrženo, se…