Senátor Růžička k daňovému balíčku: Malér pro celou zemi s obrovsky negativními dopady. Horní komora míří ke kompromisu

30.11.2020 20:50 | Zprávy

Další žáci a studenti se vrátili do škol. O tom, jaký dopad mají změny právě na ně, ale i učitele a jak by měli vypadat závěrečné zkoušky a přijímačky, hovořil v pořadu Interview na ČT24 Jiří Růžička, první místopředseda Senátu a ředitel Gymnázia Jana Keplera. Vyjádřil se také ke spornému daňovému balíčku, o kterém má horní komora rozhodovat příští týden.

Senátor Růžička k daňovému balíčku: Malér pro celou zemi s obrovsky negativními dopady. Horní komora míří ke kompromisu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Růžička, místopředseda Senátu

V pondělí se do škol vrátili všichni žáci prvního stupně ZŠ a deváťáci. Druhý stupeň čeká střídavá výuka v turnusech, tedy se část žáků bude učit prezenčně a zbývající distančně. Středoškoláci by se do školních lavic měli vrátit za týden, příští pondělí, předpokládá Jiří Růžička (nestr. za TOP 09 se STAN). „Je to velice složitá situace. Nebyl zvolen úplně dobrý postup především proto, že se Ministerstvo zdravotnictví vydalo cestou plošného řešení problémů. To je v zásadě špatně,“ nepřijde senátorovi logické, že v krajích, kde není epidemická situace problémová, budou mít školy bohužel stejné podmínky jako v místech, kde je situace katastrofální.

V každém případě by dal více pravomocí ředitelům, aby si podmínky epidemicky upravili, jak bude nutné. „Princip není správný v tom, že se vše řeší plošně, je zde stejný metr na všechny,“ zopakoval, co výrazně komplikuje výuku nejen žákům, ale také učitelům a ředitelům.

Výsledky studentů byly v době koronakrize paradoxně podle Růžičky mnohem lepší než v předešlých letech. Distanční výuka se zredukovala. „Učilo se toho podstatně méně, najednou se zjišťuje, že to ani moc nevadí. Maturanti se dokázali připravit mnohem lépe, když se soustředili pouze na něco. Výsledky byly opravdu překvapivé, mnohem lepší než v minulých letech. Obavy a hysterické návrhy dát všem úřední maturitu byly zbytečné,“ podotkl.

„Zásadním momentem ve škole není prostě známkování. Motivace se učit může být i něčím jiným. Kdyby zůstalo ubrání látky a občasná výuka on-line, kdy si děti musejí hledat věci více samy, byl by to dobrý výsledek toho všeho, co se posledních třičtvrtě roku děje,“ je přesvědčen Růžička, že je možné se tím naučit modernějšímu pojetí vzdělávání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dozimetr za hranicemi Prahy. Varování přišlo. Nebrali ho vážně

4:44 Dozimetr za hranicemi Prahy. Varování přišlo. Nebrali ho vážně

Chapadla organizovaného zločinu, který policisté označili názvem Dozimetr, sahala patrně i do Středo…