Ševčíkovi ekonomové směrem k Babišovi: Školy, sport, turistika. Tyto změny doporučujeme!

29.04.2020 21:21

Vzhledem k pozitivnímu vývoji naprosté většiny pandemických ukazatelů akademici Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) pod vedením ekonomického experta Miroslava Ševčíka v dalším ze série doporučení navrhují, aby se již brzy začaly děti vracet do škol. Žáci prvního stupně ZŠ by se dle nich mohli ve školních lavicích octnout už po jedenáctém květnu. Uvolnění by rádi kromě oblasti školství viděli i u sportu či u zahraniční turistiky do koronavirem podobně zasažených zemí. Volají však po navrácení jednoho opatření týkajícího se dopravy.

Ševčíkovi ekonomové směrem k Babišovi: Školy, sport, turistika. Tyto změny doporučujeme!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Ševčík, vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22968 lidí
Tým ekonomů z Katedry hospodářské a sociální politiky ve svém nejnovějším doporučení nabádá vládu, aby seznámila pokud možno širokou veřejnost s ukazateli zdravotnicko-pandemického charakteru, které je nutno splnit pro systémové uvolňování dalších činností. Zmiňují například, aby byli lidé seznámeni s velikostí reprodukčního čísla R, při které může dojít k uvolnění do běžného života.

Vzhledem k pozitivnímu vývoji naprosté většiny ukazatelů doporučují od 11. května uvolnit vyučování prvního stupně základních škol. „Vzhledem k tomu, že většina zdravotnických autorit tvrdí, že dětská populace je méně náchylná na nákazu koronaviru a že je schopna se s ním lépe vypořádat než jiné věkové skupiny, je žádoucí obnovit povinnou školní docházku s tím, že rizikovým jednotlivcům by docházka byla omlouvána tak jako v případě jiných nemocí.  Sníží se tak náklady na ošetřovné, případně další sociální dávky. Umožní to urychlit návrat k plné ekonomické činnosti těm osobám, které by se jinak musely věnovat hlídání dětí,“ komentují.

Pro druhý stupeň základních škol a pro žáky středních škol by se pak podle ekonomů měly dveře školských zařízení otevřít po 18. květnu. Děti by se tak mohly navrátit k běžným výukovým metodám, na něž jsou zvyklé.

Po povolení poskytování restauračních a ubytovacích služeb, ke kterému má dojít nejpozději 25. května, by akademici chtěli od 8. června povolit i pořádání škol v přírodě.

Co se týče vysokoškolského vzdělávání, doporučují, aby bylo možné uspořádat zkouškové období na vysokých školách v původně plánovaných termínech tak, že běžné zkouškové období může začít od 18. 5. 2020. Posluchárny navrhují zaplňovat ze čtvrtiny či až z třiceti procent. „Toto kapacitní zatížení je podobné jako v již povolených činnostech v obchodních prostorách,“ podotýkají.

Tým též navrhuje, aby cesty do zahraničí pro běžný turistický ruch byly umožněny do zemí, které přijaly alespoň přibližně stejná protipandemická opatření, a ve kterých je srovnatelná či nižší úroveň rizika nákazy koronavirem.

Od 8. června by přivítali také sportovní akce s aktivní účastí do 100-150 osob průběžně po dobu trvání akce přímo na sportovišti, a do maximálního počtu 500 diváků na venkovních stadionech.

Závěrem však akademici upozorňují, že je potřeba jedno z omezení navrátit. Doporučují totiž prodloužit zrušení zpoplatnění parkovacích zón ve městech do 25. května. „V případě předčasného obnovení placených parkovacích zón může dojít v současné době k nežádoucímu zvýšení počtu cestujících v prostředcích městské hromadné dopravy,“ vysvětlují tento bod.

Parkovací zóny jsou opět zpoplatněny od úterý. Výjimkou jsou největší města Praha a Brno, které se rozhodly parkování v zónách dočasně nezpoplatňovat. Pražský primátor Zdeněk Hřib by zpoplatnění modrých zón chtěl obnovit až po 11. květnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…