V podcastu Čestmíra Strakatého se sešli ředitel vydavatelství Echo Dalibor Balšínek a komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo. Řeč byla o českých médiích i o vlivu Donalda Trumpa na svět.
Podle Dalibora Balšínka jsme svědky radikální změny médií oproti 90. letům. „V 90. letech se na Nova zprávy dívalo 3,5 milionu lidí denně, dnes je to sotva milion. Společnost je rozdrobená, lidé nesdílejí stejné informační zdroje, což ztěžuje shodu na základních tématech,“ řekl Balšínek a dodal, že posledními „společnými rituály“ jsou StarDance nebo fotbal, což je podle něj málo pro zdravou veřejnou debatu. „Odpadne široká podpora určitému typu médií a bude se to dál měnit. Nevidím ty vyhlídky moc pozitivně,“ dodal.
Jindřich Šídlo naopak změny pozitivně vidí. „Scéna je demokratičtější než před patnácti lety. Technologie snížily bariéry – dnes může kdokoli tvořit obsah bez závislosti na velkých vydavatelstvích,“ pochvaloval si nynější trendy v médiích Šídlo. Připomněl, že krize tradičních médií (podle něj např. prodej Mafry Andreji Babišovi) vytvořila prostor pro nové projekty, jako je Echo nebo Seznam Zprávy. Zároveň však přiznává: „Moje dcera studuje média, ale ví, že se jimi živit nebude – je to nejistý byznys. Nevidí svoji budoucnost v médiích, mimo jiné asi s odkazem na to, že se dívá na svého otce, který je ve svých dvaapadesáti nejistý, co bude za pět let. Je to nejistá doba, ale vlastně když si na to budeme stěžovat, tak je to jako stěžovat si, že nám stroje berou práci,“ popsal Šídlo.
Jedná se pak vedle kvantity i o vyšší kvalitu? „Demokratizace neznamená automaticky lepší kvalitu, ale otevírá trh novým hlasům. Například váš úspěch (obrací se na Čestmíra Strakatého, pozn. red.) by bez sociálních sítí nebyl možný.“ S tím Balšínek neměl problém. „Ano, ale 99 % tvůrců neuspěje. A ti, co uspějí, často jen přispívají k dalšímu tříštění názorů,“ upřesnil Balšínek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR