Sluníčkáři, vzdělaní z velkých měst, venkované... Komu a čemu věřit? Ombudsman Křeček vypustil text

11.08.2022 18:20 | Ze sítí

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz věnoval fotografii koleček salámu. Ta totiž zveřejnil francouzský vědec Etien Klein a uvedl, že jde o fotografii nám nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Prý to byl žert, aby lidé nevěřili autoritativním tvrzením, uvádí Křeček.

Sluníčkáři, vzdělaní z velkých měst, venkované... Komu a čemu věřit? Ombudsman Křeček vypustil text
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

„Ukazuje se, že na sociálních sítích mají fake news větší úspěch než pravdivé informace,“ uvedl podle Stanislava Křečka ke svému žertu, kdy místo hvězdy zveřejnil kolečka salámu, francouzský vědec Etien Klein. 

„A sklidil potlesk, jak to prý pěkně nandal těm, kteří stále hledají nějakou ‚pravdu‘ a nemohou se rozhodnout pro to pravé. Těm nebezpečným sdílečům dezinformací, kterými se musí zaobírat už nejen policie, ale dokonce i BIS!“ dodává Křeček s tím, že se obává, že tak jednoduché to nebude.

„Není přece tomu tak dávno, kdy jsme na počátku pandemie koronaviru na sociálních sítích a vůbec ve veřejném prostoru mohli slyšet a číst nejrůznější expertní názory komentátorů, lékařů, epidemiologů, datových vědců. Názory často zcela protichůdné. Co byl názor, co dezinformace, co sdělení vědeckého poznatku? A bylo nebo i v budoucnu bude opět jen na čtenářích novin a konzumentech sociálních sítí, aby sami posoudili, co je ono ‚kolečko salámu‘ a co ‚pravdivá informace‘?“ ptá se Křeček.

„Z nedostatku praktické možnosti ověřit si skutečné vědecké poznatky používáme vědeckou terminologii bez vzájemné shody na obsahu pojmů. Tak hovoříme nejen o pandemiích, neurózách, fóbiích, ale i o rasismu, xenofobii, nacismu a fašismu. A nálepkujeme: sluníčkáři, vzdělaní voliči z velkých měst, venkované… A jen tak zvyšujeme až fatální míru vzájemného neporozumění,“ zmínil také veřejný ochránce práv.

„Navíc: neposuzujeme jako pravdivé nebo ‚pravdivější‘ raději a spíše to, co chceme slyšet, než to, co slyšet nechceme? A nejde o jednotlivosti, ale o zásadní směřování lidské společnosti. Nebo snad nemáte z aktuálních zpráv o dění ve světě dojem nebo alespoň zrnko pochybnosti o tom, že vše, co jsme dosud dělali, je špatně?“ ptal se dále.

„Ale není snad pravdou, že bychom raději souhlasili s těmi, kteří říkají, že nic zvláštního se neděje, zásobníky jsou naplněny, inflace zmizí, růst se vrátí, dvě tři zimy přežijeme, než těmi, kteří píší o konci naší západní civilizace, o tom, že je zapotřebí, třeba v důsledku klimatických změn, se rozejít s představami, které jsme měli za nezpochybnitelné? Bude to opět jen na nás, co budeme považovat, nebo lépe, chtít považovat za pravdivé a čím se budou řídit naše postoje? Třeba už v příštích volbách?“ zakončil svůj blog.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…