Snad Juncker Trumpovi řekne, že dělá nesmysl, věří ministryně Nováková

25.07.2018 20:34 | Zprávy
autor: nab

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes zamířil do Bílého domu na schůzku s Donaldem Trumpem s cílem projednat budoucnost obchodních vztahů USA a Evropské unie. Co by mu měl přesně říci a jaký dopad bude mít zavedení amerických cel na Českou republiku? „Předpokládám, že mu řekne, že cla jsou nesmysl, dopady mohou být dramatické,“ uvedla v pořadu Interview na ČT24 Marta Nováková (nestr. za ANO), ministryně průmyslu a obchodu.

Snad Juncker Trumpovi řekne, že dělá nesmysl, věří ministryně Nováková
Foto: youtube.com
Popisek: Marta Nováková

Obchod je nyní v souvislosti se cly, které uvaluje Amerika na Evropu a na celý svět, velkým mezinárodním tématem. „Předpokládam, že Juncker na schůzce Trumpovi sdělí, že cla jsou nesmysl. Evropa se v tomto směru koordinuje a stanoviska jsou jasná, hledat možnou dohodu celosvětově přes všechny výrobce automobilů, která by vedla k nějakému jasnému principu obchodování,“ uvedla Nováková s tím, že pokud to nepůjde, je třeba hledat bilatelární dohodumezi Evropu a USA.

Nejde však jenom o automobily, problém je mnohem širší, začal ocelí a hliníkem a posunul se k atomobilům, jelikož ty jsou podle Novákové sensitivnější. „U nich je dopad na průmysl daleko rychlejší. Česko je zásadně proti principům,“ řekla a dodala, že jestliže máme pětačtyřicet procent podílu exportu na HDP, tak se pochopitelně musíme clům a bariérám bránit.

Pokud by nakonec přece jen Amerika cla na auta zavedla, dopady mohou být prý poměrně dramatické. „Není to jen o vlastní výrobě automobilů, ale celé řadě subdodavatelských firem do automobilového průmyslu,“ sdělila a připomněla, že Česká republika je právě na automobilovém průmyslu velmi závislá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…