Sněmovna zpřesnila pravidla pro práci volebních komisařů

23.01.2019 22:50

Omezit chybovost při sčítání voličských hlasů má vládní novela volebních zákonů, kterou dnes opětovně schválila Sněmovna. Přijala ji v senátní verzi, tedy s technickými zpřesněními některých ustanovení. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) senátní úpravy podpořil.

Sněmovna zpřesnila pravidla pro práci volebních komisařů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto
reklama

Předloha mimo jiné počítá s tím, že předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových volebních komisí budou muset povinně absolvovat školení ke zpracování výsledků voleb. Za neúčast na školení má hrozit snížení odměny absentujícího komisaře o jednu třetinu.

Volební komisaři by podle návrhu o práci v komisi přišli, pokud by se její práce neúčastnili déle než dvě hodiny. Dosavadní lhůta je tříhodinová. Sankce se nelíbí krajům a obcím. Kritiku vzbudila i zaváděná povinnost označovat členy komise jmenovkami s uvedením, kdo je nominoval. Vnitro tím podle předlohy reagovalo na připomínky pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Novela počítá rovněž s tím, že volební lístky by měly být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen jednostranně. Oboustranné by s ohledem na počet kandidátů měly zůstat jen lístky pro komunální volby. Při souběhu voleb mají být hlasovací obálky barevně odlišeny. Senát například v novele zrušil nadbytečné přechodné ustanovení, které se týkalo loňských komunálních a senátních voleb.

Součástí novely se už v prvním sněmovním projednávání stal návrh, podle kterého by mohli v obecních volbách hlasovat občané ostatních zemí EU, kteří mají v Česku nejen trvalý, ale i přechodný pobyt. Další změna má umožnit, aby se místní a krajská referenda konala souběžně s volbami ve stejnou dobu i ve stejných místnostech. Výsledky referenda by pak zjišťovali volební komisaři. Podle autorů změny tím obce a kraje ušetří. Navíc by se tím mohla zvýšit účast v referendech, a tím i šance, že jejich výsledek bude pro zastupitelstva závazný.

Vláda novelu připravila v souvislosti s problémy při loňských sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud totiž ve Středočeském kraji přepočítal výsledky hlasování kvůli špatně započítaným přednostním hlasům pro kandidáty ODS. Mandát tak nakonec získal starosta Líbeznic Martin Kupka namísto někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…