Šokující SMS od Babiše: Týká se Angely Merkelové

11.06.2019 13:36

Merkelová šéfkou Evropské komise na popud českého premiéra a zemí Visegrádské čtyřky? „Není to pravda,“ odmítá ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz tvrzení „vlastních“ Lidových novin premiér Andrej Babiš.

Šokující SMS od Babiše: Týká se Angely Merkelové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Server lidovky.cz, který patří do firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, přišel s tvrzením, že premiéři zemí Visegrádské skupiny budou prosazovat na summitu EU v Bruselu, aby se novou předsedkyní Evropské komise po dosluhujícím Junckerovi stala německá kancléřka Angela Merkelová.

Anketa

Jaký volební výsledek může ve sněmovních volbách dostat Klausovo hnutí Trikolora?

hlasovalo: 21428 lidí

Článek uvádí, že český předseda vlády svolal lídry Polska, Slovenska a Maďarska na mimořádné setkání ve čtvrtek do Budapešti, kde budou ladit noty před evropským summitem a řešit jednotný názor V4 na budoucího šéfa Komise.

„Rozhodování o vysoké posty v EU přirovnává Babiš ke Hře o trůny. Premiéři V4 by v čele Evropské komise rádi viděli německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta to sice nedávno odmítla, ale podle zdroje LN nyní sdělila, že pokud by intenzita trvala, možná by ji to zajímalo,“ píše se v textu na Lidovkách.

Problém je v tom, že realita je přesně opačná. ParlamentníListy.cz se zeptaly Andreje Babiše, jak se věci mají, a předseda vlády to jasně odmítl. „Není to pravda,“ napsal redakci v SMS zprávě z makedonské metropole Skopje, kde je zrovna na návštěvě.

Pomyslná bitva, či, jak říká Babiš, hra o trůny, na poli EU už začala. Přesto bude proces trvat delší dobu. Předsedu Evropské komise navrhuje Evropská rada (složená z hlav států či premiérů členských zemí, pozn. red.) a schvaluje Evropský parlament.

Mezi členskými zeměmi Unie panují neshody o způsob, jakým by se po volbách měl nový šéf komise vybírat. Většina usiluje o to, aby se předsedou Komise stal spitzenkandidát (celounijní lídr, pozn. red.) nejsilnější frakce europarlamentu. 

Další členové EU včetně států Visegrádské čtyřky prosazují jiný způsob výběru, který nebude brát tzv. spitzenkandidáty vůbec v potaz a hlavou Komise by mohl být prakticky kdokoliv, na kom bude panovat shoda. 

Odpor proti systému spitzenkandidátů dává český premiér najevo dlouhodobě. Podle Babiše je nutné Evropskou komisi odpolitizovat. Měla by z ní být servisní úřednická organizace, a nikoli evropská vláda, která bude dělat politiku a mluvit členským států do toho, co mají či nemají dělat.

Před časem se objevily úvahy o tom, že by Visegrádská skupina mohla do křesla, které brzy uvolní Jean-Claude Juncker, posadit ostříleného slovenského diplomata a stávajícího eurokomisaře Maroše Šefčoviče.

Své představy o tom, jak by Evropská komise měla do budoucna fungovat, nedávno premiér řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„Fungování Komise se mi z podstaty věci nelíbí, protože dělá často politiku, a to by neměla být její role. Role Evropské komise je dohlížet na dodržování smluv a dohlížet na to, aby všem státům bylo měřeno stejným metrem. Tato Komise dělá politiku, vychází to i ze způsobu zvolení jejího šéfa, tedy tzv. spitzenkandidat (celoevropský lídr kandidátky, pozn. red.) na základě dohody velkých evropských stranických uskupeni. Při té poslední volbě byly některé členské státy proti, jako například Velká Británie. Naše spolupráce z hlediska komunikace s Komisí je taková, že bychom uvítali, aby byla flexibilnější, rozhodovala rychleji a zpětná vazba byla též rychlejší. Komise často vystupovala v pozici nadřízenosti k členským státům, a to by se po volbách mělo zásadně změnit, jako to bylo dřív. Hlavní slovo musí mít Evropská rada a Komise má být výkonný orgán,“ sdělil Babiš.

Web Lidovky.cz posléze zmínky o Angele Merkelové z textu odstranil, ParlamentníListy.cz tedy přikládají zaznamenané screeny  titulku a článku:

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…