Soros: Lidé jsou zmatení. Dělají, co škodí světu. Orbán, Salvini, EU...

13.08.2020 7:55

Proklínaný i vychvalovaný mecenáš a finančník George Soros včera oslavil 90. narozeniny. K jejich příležitosti poskytl rozhovor deníku La Reppublica. Donalda Trumpa označil za podvodníka, který podrývá demokracii, nechybělo ani odsouzení Viktora Orbána, Jaroslawa Kaczyńského či Mattea Salviniho. Gigantické zadlužení 750 miliard eur na problémy EU prý nebude stačit a "šetřivé" země by prý měly přestat být sobecké. Jinak se EU může rozpadnout a to by podle finančníka byla škoda pro Evropu a pro svět.

Soros: Lidé jsou zmatení. Dělají, co škodí světu. Orbán, Salvini, EU...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

Soros v interview prohlásil, že v současnosti jsme v největší krizi od 2. světové války. A že krize mají revoluční potenciál, kdy se rozšiřují možnosti. "Lidé jsou zmatení a vystrašení. Dělají věci, kterými škodí sobě i světu," řekl. Sám prý zmatený není, protože už si uspořádal myšlenky.

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

6%
94%
hlasovalo: 23669 lidí

Následně hodnotil situaci v Evropě a v USA. Zejména Evropa je podle něj zranitelná. "Spojené státy jsou jednou z nejdéle trvajících demokracií. Ale i v USA může být zvolen sebevědomý podvodník jako Trump a podrývat demokracii zevnitř," pravil, nicméně poznamenal, že v USA je systém pojistek a vyvažování a také Ústava. "Takže věřím, že Trump bude přechodný fenomén, který snad skončí v listopadu. Ale zůstává nebezpečný, bojuje o život a udělá vše, aby se u moci udržel, protože porušil Ústavu hned několikrát a pokud prohraje, tak za to ponese zodpovědnost," mínil 90letý finančník.

"Ale Evropská unie je mnohem zranitelnější, protože to není úplná unie. A má mnoho nepřátel, uvnitř i vně," doplnil George Soros. Z těchto nepřátel jmenoval Soros vlády v Polsku a Maďarsku, tedy Viktora Orbána a Jaroslawa Kaczyńského. Ti prý jdou proti principům Evropské unie a zároveň z ní nejvíce těží.

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36721 lidí

Ale věnoval se i Itálii, kde upozornil na Mattea Salviniho, který podle něho udělal tu chybu, že rozbil vládu a teď jeho popularita klesá. "Ale nahradila ho Georgia Meloni z Bratrstva Itálie. Ta je ještě extremističtější. A současná koalice je velice slabá," posteskl si Soros.

"A tohle je země, která bývala jedním z největších podporovatelů Evropy, protože lidé věřili EU víc než své vlastní vládě. Ale teď podle průzkumů podporovatelů EU ubývá a podpora členství také. Ale Itálie je jedna z největších zemí v EU, je příliš důležitá. Nedokážu si představit EU bez Itálie. Ta opravdu závažná otázka je, zda EU dokáže Itálii dostatečně podpořit," mínil finančník.

Reportér pak zmínil 750 miliardový fond obnovy a Soros to zhodnotil jako správný krok. Ale hned kritizoval Nizozemí, Rakousko, Švédsko, Dánsko a Finsko, že kvůli nim je dohoda méně efektivní. "Smutné je, že jsou v podstatě proevropští, ale velmi sobečtí," prohlásil a dodal, že kvůli nim opatření nebudou stačit. Také se mu nelíbilo, že byly uskrovněny plány na boj s klimatickou změnou a na společnou obranu.

Anketa

Podporujete záměr EU, aby muž musel být dva měsíce povinně na rodičovské dovolené (Jinak by se zkrátila doba čerpání) ?

hlasovalo: 9763 lidí
Co se týče vnějších nepřátel Evropské unie, dle Sorose mají jednu věc společnou, jsou proti "otevřené společnosti". Sám EU podporuje, protože ji považuje za ztělesnění myšlenky "otevřené společnosti" v evropském měřítku. "Rusko bývalo největší hrozbou ale v poslední době ho překonala Čína," uvedl. "Čína vede v oboru umělé inteligence. Umělá inteligence vytváří nástroje kontroly, které se hodí uzavřené společnosti a jsou smrtelně nebezpečné pro otevřenou společnost. Zvýhodňují uzavřené společnosti. Dnešní Čína je mnohem větší hrozba pro otevřené společnosti než Rusko. A v USA je na obou stranách shoda, že Čína je strategický rival," vysvětlil původ své obavy. Doplnil, že koronavirus je v tomto zvlášť škodlivý, protože umělá inteligence se velice hodí k jeho zvládnutí, což činí její použití v otevřené společnosti přijatelnější.

Krátce bylo zmíněno i hnutí Black Lives Matter, reportér uvedl, že Soros na "rasovou rovnost" a černošské iniciativy věnoval 220 milionů dolarů. "Opravdu na tom záleží, protože poprvé v historii většina populace, nejen černoši, uznává, že je zde systematická diskriminace černochů, která se táhne už od dob otrokářství," ohodnotil miliardář hnutí.

Došlo i na politickou korektnost. Stejně jako Trumpa, i tzv. cancel culture označil George Soros za přechodný fenomén. "Myslím, že je to přehnané. A politická korektnost na univerzitách se přeceňuje. Jako zastánce otevřené společnosti považuji politickou korektnost za politicky nekorektní. Nikdy bychom neměli zapomínat, že názorová pluralita je základem otevřené společnosti."

Ke konci rozhovoru Soros varoval před druhou vlnou koronaviru. Epidemii Covidu-19 přirovnal ke španělské chřipce, která měla tři vlny, z nichž druhá byla prý nejhorší. Doufal, že současná věda a medicína může ztrátám předejít, ale stejně je prý nutné uznat možnost, že se vir v druhé vlně vrátí a podniknout kroky. "Nejsem expert na epidemiologii, ale je mi jasné, že lidé pohybující se v hromadné dopravě by měli nosit roušky a podobné ochranné prostředky," doporučil finančník.

Na závěr prohlásil: "Evropa čelí existenčnímu problému: nemá dost peněz na to, aby zvládla obě hrozby, virus a změnu klimatu. V retrospektu bylo osobní setkání Evropské rady selháním. Cesta, kterou se EU vydala, nezajistí včas dostatek peněz." Zmínil myšlenku tzv. věčných dluhopisů, u kterých se platí jen úroky. Tzv. šetrné země by podle něho měly tento nápad podpořit, aby zvýšily důvěru investorů. Bez nich dle Sorose hrozí, že EU nepřežije. "To by byla nesmírná ztráta pro Evropu, ale i pro celý svět. Nejen že je to možné, může se to skutečně stát. Ale věřím, že tomu mohou vlády, pokud budou tlačeny občany, zabránit," zakončil čerstvě devadesátiletý George Soros.

reklama

autor: kasTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

17:41 Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

POHLED IVANA HOFFMANA V týdnu se sešla skupina V4 a podle mnohých to bylo nejbouřlivější jednání za …