Špína i investigativní čistič. Český bulvár by se od britského mohl učit, míní sociolog

07.07.2011 22:52

Aféra okolo nelegálních odposlechů, které využíval britský bulvární nedělník News of the World, byla i jedním z témat čtvrtečních Událostí, komentářů ČT.

Špína  i investigativní čistič. Český bulvár by se od britského mohl učit, míní sociolog

Aféra okolo britského nedělníku se na ostrovech rozhořela tento týden poté, co vyšlo najevo, že nejčtenější bulvární týdeník, jehož majitelem je mediální boss Rupert Murdoch, vynakládal peníze na ilegální odposlechy telefonů jak členů královské rodiny, tak i obětí trestných činů. Ve čtvrtek nakonec aféra vyústila v razantní gesto vydavatele - nedělník po 168 letech končí. 

Londýnský spolupracovník ČT Ivan Kytka charakterizoval News of the World jako bulvární list, který přinášel především zprávy ze života celebrit. Na druhou stranu měl však podle Kytky nedělník i druhou, investigativnější polohu. V ní se věnoval především korupčním kauzám a to tak úspěšně, že nemálo vlivných politiků skončilo dokonce před soudem.

Obou těchto poloh si všímá i sociolog Vojtěch Bednář „Uvědomme si, že tyto noviny plivaly na lidi špínu, ještě když jsme my ani naši rodiče nebyli na světě," dotknul se Bednář mimojiné i dlouhé tradice nedělníku. Investigativní žurnalistiku, kterou News of the World vyrovnával bulvární zprávy nejtvrdšího zrna, si lze podle něj představit jako bílou krvinku fungující do jisté míry jako jakýsi "čistič" britského politického prostředí.

„News of the World dokázal útočit i na ty, které měl chránit, nebo dokonce i na ty, které měl adorovat. To by pro české mediální klima mohlo být zajímavé," dodal Bednář.

Podle publicisty a mediálního odborníka Karla Hvížďaly jsou oba mediální trhy naprosto nesouměřitelné. „Konkurence na britském trhu je mnohem větší než u nás. Společnost navíc proráží všechny mantinely, za kterými desetiletí stála," popsal složitosti vydavatelů bulváru Hvížďala.

Skutečnost, že se majitel listu Rupert Murdoch rozhodl činnost nedělníku zcela zastavit, vídí však Hvížďala jen jako zástupnou marketingovou akci. Nedělník podle něj bude buď nahrazen jiným listem, nebo Murdoch tohoto tahu využije ke zdánlivému snížení svého podílu na britském mediálním trhu, což by mu mohlo následně otevřít prostor k větší expanzi na poli televize a internetu.   

Dále čtěte:
Nelegální odposlechy: Máme interní schéma ukazující chybu v kontrole  
Lidé sledovaní policistou Hudcem jsou spojeni kauzou nebo zaměstnáním
Z Hudcova sledování telefonů měla mít profit ABL
Klaus k odposlechům telefonů: Společnost je nezdravá a nešťastná
Sledovaní prezidentovi muži. Poslanci ví, kde se stala chyba

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rep

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…