Spor ohledně pohybu občanů přes srbsko-kosovskou hranici se vleče již od roku 2008, kdy převážně etnicky albánské Kosovo na Srbsku vyhlásilo nezávislost, kterou Bělehrad neuznává.
Napětí ohledně přejezdu společné hranice pak na přelomu července a srpna vyostřilo Kosovo, když rozhodlo, že chce od začátku září zavést nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů i pro doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země.
Priština podle agentury Reuters požadovala, aby si Srbové žijící na území Kosova vyměnili registrační značky svých automobilů ze srbských na kosovské, což vyvolalo značný odpor jak u srbských obyvatel Kosova, tak u Bělehradu.
Přestože se ze začátku jednání o řešení situace zasekla, nakonec v sobotu šéf unijní diplomacie Borrell uvedl, že Srbsko a Kosovo dokázaly najít shodu a spor urovnat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 14:09 Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková