Superlék na covid. Jenže ho jen tak nedostanete

01.11.2021 13:50

Boj s covidem by mohl využívat další zbraň. Takzvané monoklonální protilátky, které by mohli jako injekci vpíchnout i praktičtí lékaři. Jak píše ale server Lidovky.cz, tak tento superlék na covid brzdí paragrafy.

Superlék na covid. Jenže ho jen tak nedostanete
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Na aplikaci monoklonálních protilátek mají do nemocnic vybrané pacienty posílat praktičtí lékaři. Podávají se totiž „kapačkou“. Jak však píší Lidovky.cz, mimořádné opatření ministerstva skýtá i možnost vpíchnout je jako očkování, čímž by se otevřela cesta ke komfortnější variantě – nabízet je rovnou v ordinacích praktických lékařů. 

Anketa

Souhlasíte s tím, že hospodský musí od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost?

hlasovalo: 42752 lidí

„Spoustě lidí to může zachránit život,“ poznamenal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a vyzval všechny rizikové pacienty, aby sami aplikaci monoklonálních protilátek vyžadovali. Ty jsou určeny pro osoby starší 65 let či lidi s vybranými onemocněními. Jde o přípravky Bamlanivimab a REGN-COV2.

Oba téměř znemožňují těžký průběh nemoci, a to, aby pacienti museli jít na jednotku intenzivní péče. „Není to sice tak jednoduché, že byste prostě dostali injekci a odešli z ordinace, ale obecně se to tak popsat dá. Nicméně není důvod, proč by to praktik nezvládl i formou krátké intravenózní infuze,“ uvedl šéf Institutu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

Kvůli administrativě a paragrafům je však nyní nutné, aby pacienti pro tuto léčbu zašli do jedné z 80 nemocnic. Pro úkon totiž mimo jiné neexistuje úhradová kolonka a jedna dávka protilátek stojí víc než 60 tisíc korun. Problémem je pak také to, do kdy protilátky pacientům podávat. Například REGN-COV2 je nutné podat do čtyř dnů od kontaktu s nakaženým.

„V případě Bamlanivimabu by zřejmě stejný postup aplikovat nešel, jelikož vyžaduje podle ministerského nařízení ověřeně nakaženého člověka. Pozitivního pacienta si praktik do čekárny ordinace rozhodně neposadí,“ dodává server Lidovky.cz.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akt EU o svobodě médií: Spíš pravý opak. Novým heslem jsou „systémová rizika“

20:13 Akt EU o svobodě médií: Spíš pravý opak. Novým heslem jsou „systémová rizika“

Europoslanci v půlce března podpořili Evropský akt o svobodě médií (EMFA) coby pravidla, která má za…