Švédsko pozastavilo aukci 5G kmitočtů kvůli rozhodnutí soudu ve prospěch Huawei

14.11.2020 7:59

Švédský poštovní a telekomunikační regulační úřad (PTS) v pondělí pozastavil aukci rádiových kmitočtů pro budování sítě 5G poté, co soud odložil vykonatelnost říjnového rozhodnutí úřadu o vyloučení čínské společnosti Huawei ze švédské 5G infrastruktury. Huawei má právo se bránit, řekl švédský soud, který tak dal za pravdu společnosti a pozastavil účinky rozhodnutí švédského regulátora o jejím vyloučení.

Švédsko pozastavilo aukci 5G kmitočtů kvůli rozhodnutí soudu ve prospěch Huawei
Foto: pxhere.com | CC0 Public Domain
Popisek: Ilustrační foto

Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že nelze krátit práva jakékoliv společnosti bez řádného procesu. Informace přinesla zpravodajská agentura Reuters
 
Švédsko minulý měsíc, podobně jako již dříve Velká Británie, přistoupilo k rozhodnutí o zákazu technologií společnosti Huawei v rámci svých sítí 5G. Zároveň požádalo všechny účastníky aukce rádiových kmitočtů, aby do 1. ledna 2025 odstranily ze svých sítí veškeré komponenty Huawei. Rozhodnutí padlo na základě konzultací se švédskou armádou a s bezpečnostní službou.
 

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13064 lidí
 
Čínský technologický gigant proti rozhodnutí podal žalobu a soud prozatím v pondělí rozhodl v jeho prospěch. Některé výňatky rozhodnutí PTS o vyloučení společnosti nemají až do rozhodnutí ve věci samé právní účinky, uvedl stockholmský správní soud.
 
Společnost Huawei v současné chvíli čeká na konstruktivní dialog se švédskými úřady a zatím se zdržuje právních kroků, uvedl pro agenturu Reuters Kenneth Fredriksen, viceprezident společnosti Huawei pro střední a východní Evropu a severský region. „Jsme ochotni plně spolupracovat ve věci jakýchkoliv budoucích požadavků na dodavatele 5G technologií, které by nám umožnily stát se certifikovaným dodavatelem,“ prohlásil Fredriksen.
 
Na základě rozhodnutí regulátora PTS o odstranění technologií Huawei a ZTE z infrastruktury všech účastníků měly z aukce, jejíž start byl naplánován na tento týden, dle předpokladů těžit zejména společnosti Nokia a Ericsson. Nové rozhodnutí švédského soudu má však za následek odložení celé 5G aukce ve Švédsku.
 
„Rozhodnutí o tom, že technologie Huawei mohou v infrastruktuře zůstat, znamená, že podmínky týkající se mimo jiné používání produktů od společnosti Huawei až do odvolání nemají během pokračujícího projednávání případu správním soudem účinky,“ uvedl v soudním prohlášení vrchní soudce Johan Lundmark.
 
Komerční sdělení
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…