Tajené řešení covidu? Plné sklady léků! Šéf Motola vyzradil

14.10.2021 13:52

Šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík se v rozhovoru pro ČT24 rozčílil kvůli léku Regeneron. „Máme lék pro 6000 pacientů, jenom tady v Motole, jinak je v republice rozdistribuován, já nechápu, jak dneska někdo umírá, protože když máte PCR pozitivního pacienta a dáte mu tento lék, nemá naději, že by umřel, nebo že by se dostal do nemocnice,“ rozčílil se Ludvík.

Tajené řešení covidu? Plné sklady léků! Šéf Motola vyzradil
Foto: Krajská zdravotní
Popisek: KAPIM v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem poskytuje pacientům s těžkou formou COVID-19 špičkovou péči

Jaká je situace ve FN Motol, co se týče koronavirové epidemie? „V této chvíli máme 10 pacientů, z toho jeden je ve velmi vážném stavu, dva jsou na vysokoprůtokovém kyslíku, tři mají lehkou podporu dýchání. Zbylí jsou lehcí či úplně bezpříznakoví pacienti,“ sdělil Ludvík, že v podzimní špičce loni se mluvilo o desítkách případů. 

„V tom minulém období jsme měli tu specialitu, že jsme měli speciální covidové ARO, ale v tuto chvíli se už na to nepřipravujeme a případné covidové pacienty budeme izolovat na jednotlivých standardních pokojích,“ dodal Ludvík.

A jakou špičku Ludvík očekává, kam až to vystoupá? „Já předpokládám, že ta situace se snad zlepší, nebo se nebude dramaticky zhoršovat. A dost se domnívám, že to bude záležet na proočkovanosti jednotlivých regionů. Třeba v Moravskoslezském kraji je vyšší počet hospitalizovaných, trošku si myslím, že to souvisí s proočkovaností hlavně té nejstarší populace. A my víme, že v těch pohraničních oblastech je ta proočkovanost nižší než v centru, takže si myslím, že v Praze tak velký problém nebude,“ dodal Ludvík, že hospitalizovaní u něj v nemocnici jsou převážně starší nenaočkovaní pacienti. 

K omezování standardní péče v motolské nemocnici by nemělo dojít. „Budeme se tomu bránit, již na jaře jsme měli velký výpadek produkce a teď musíme dohonit to, co nám na jaře vypadlo. My budeme za každou cenu udržovat standardní chod nemocnice a nepřipustíme to, aby byla jakkoliv omezována péče,“ dodal, že pokud to nebude nařízeno shora, je schopen si představit i stovky pacientů bez toho, aniž by byla omezena péče.

Co se týče bariér proti koronaviru, tak Ludvík nevnímá jen očkování. „Znovu bych apeloval: My máme plné sklady léku Regeneron, který je možno použít i pro ty pacienty, kteří jsou v rizikové skupině. Staří, nějak nemocní, nějakým způsobem handicapovaní vysokým tlakem, cukrovkou. A nám ten lék nejde. My ho máme ve skladech a praktičtí lékaři nám neposílají pacienty. Prostě to nechápu. Máme lék pro 6000 pacientů, jenom tady v Motole, jinak je v republice rozdistribuován, já nechápu, jak dneska někdo umírá, protože když máte PCR pozitivního pacienta a dáte mu tento lék, nemá naději, že by umřel, nebo že by se dostal do nemocnice,“ rozčílil se Ludvík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…