Tak co, můžu o víkendu do hospody? Pirátka vyprávěla, jak čelila dotazům přátel na Prymulu

23.10.2020 21:13

Byl by velký problém, kdyby prezident Miloš Zeman s kandidátem či s kandidátkou nesouhlasil, nastínila v Interview ČT24 první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Podle ní by se něco takového měl premiér Andrej Babiš (ANO) od Zemana dozvědět co nejdříve a neotálet až do úterní schůzky. Prymula dle političky „musí odejít“, a na nynější situaci má podíl i sám premiér. „Vždycky hasí tu nejbližší krizi,“ vyčetla Babišovi. Prý on sám zasel ve společnosti nedůvěru, když prostřednictvím svých příspěvků tvrdil, že koronavirus slábne a není třeba jej řešit.

Tak co, můžu o víkendu do hospody? Pirátka vyprávěla, jak čelila dotazům přátel na Prymulu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní křest pirátské knihy Česko InsPIRATIvní za účasti místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25703 lidí
Podle Richterové po schůzce premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana nezaznělo žádné zdůvodnění, proč by se s kandidátem na post ministra zdravotnictví měl prezident sejít až během úterý. „V situaci, kdy během jediného dne dojde k naprostému přeskládání klíčového postu a potom pan prezident nemá čas v sobotu, neděli a pondělí? Vůbec nevíme, proč tahle prodlévá… Přijde mi to velmi zvláštní,“ řekla.

Babiš dnes novinářům na podobný dotaz odvětil, že Zeman „má čas v rámci své agendy v úterý“. Čas podle slov šéfa vlády bude potřebovat i samotný kandidát.

Podle Richterové by bylo příhodné sejít se již v pondělí. Nastínila též možnost, že by prezident nechtěl premiérova adepta do postu jmenovat.

Richterová od rána čelila mnoha dotazům od lidí, které se na ní jako na poslankyni obraceli s dotazy, co nyní hodlají dělat a zdali teď i oni musí nadále poslouchat vládní nařízení. „Tak co, můžem teda o víkendu do hospody?“ dopadlo na političku, společně i s dotazem matky policisty, jak ten má nyní porušování od veřejnosti v nastalé situaci vymáhat.

Upozornila, že politici by měli nyní „jít příkladem“ a neporušovat Prymulova pravidla, i když on sám je porušuje. Jiné východisko, nežli náhradu Prymuly, si prý nedokáže představit.

Babišovu reakci na vyšehradskou schůzku považuje za adekvátní nastalé situaci. Myslí si však, že premiér by měl nyní řešit jiné věci než jen obměnu ministra zdravotnictví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jmenovala, že vláda aktuální tristní situaci ve zdravotnictví nikterak neřeší a její kroky například neumožňují zdravotníkům s dětmi nyní vypomáhat. „Finančně by se jim to nevyplatilo. Za hlídání dětí by dali víc než za výpomoc v nemocnici,“ upozornila.

Včera se Richterová s premiérem přela o počtu úmrtí lidí u nás, a jestli u nás umírá nejvíce lidí nakažených koronavirem na světě. Je si prý vědoma, že nezdůraznila, že měla na mysli aktuální data za posledních sedm dní.

U tématu restaurační schůzky nerozumí, proč se vysvětlení jednotlivých účastníků rozcházejí. Prymula, podle ní, svým jednáním ještě více rozmělnil důvěru veřejnosti a „musí odejít“.

Prezident prý nyní musí, v souladu s Ústavou, Babišovi vyhovět. „Jediné, na co tvůrci Ústavy nemysleli, je lhůta,“ zmínila možný problém. Doufá však, že vzhledem k aktuální situaci prezident současnou situaci protahovat nebude. „Hrad získal čas. Během toho času se může něco odehrát,“ myslí si.

Uzavřela, že nyní je důležité i připravit se na další možnou vlnu a jasné stanovit, jak se bude uvolňovat, a co při případné třetí vlně dělat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…