Výsledek italských parlamentních voleb, ve kterých uspěly euroskeptické strany, považuje Zingales za ještě větší událost než britské referendum. „Nakonec Britové byli vždy spíš euroskeptici a Evropskou unii nepovažovali za nijak zvlášť prospěšnou. Ale Itálie byla coby jeden ze zakládajících členů evropského společenství vždy silně proevropská. Pro euroskeptické strany voliči nehlasovali proto, že nemají rádi Evropu, ale obviňují ji ze svých problémů.“
Výsledek parlamentních voleb byl z pohledu profesora Zingalese ovlivněn především špatnou ekonomickou situací v zemi. „V posledních letech zkrachovaly tři velké banky, svoji činnosti ukončila téměř třetina firem a nezaměstnanost stoupla na závratných 12 %. Mezi mladými je potom bez práce dokonce 35 % lidí,“ píše Zingales a Hnutí pěti hvězd a Ligu severu nepovažuje za typicky protestní politické subjekty, které by chtěly nekompromisně bořit stávající systém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro