Takto jedná neziskovka hostící uprchlíky: Budete je léčit, jinak vás nahlásíme pojišťovně, přikazovala lékařům

13.02.2016 15:08

Žádost o vyšetření hraničící s totalitními manýry. To nedávno přistálo v mailových schránkách praktických lékařů z Jihlavy. Psala jim Generace 21, známé občanské sdružení, hostící na Vysočině syrské křesťanské uprchlíky. Lékaři jsou z tónu mailu šokováni, stejně jako z toho, že jsou po odmítavých reakcích prezentováni jako necitliví rasisté.

Takto jedná neziskovka hostící uprchlíky: Budete je léčit, jinak vás nahlásíme pojišťovně, přikazovala lékařům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Občanské sdružení, starající se o uprchlíky, si stěžuje na praktické lékaře z Jihlavy. Ti podle sociální pracovnice Jaroslavy Varodi do jednoho odmítli uprchlíky přijmout jako své pacienty. Lékaři však odmítají, že by nechtěli uprchlíky přijmout. Překvapil je však způsob, jakým se Generace 21 jejich služeb domáhala.

E-mail, který občanské sdružení lékařům rozeslalo, začínal informací, že na základě pověření Ministerstva vnitra žádají lékaře o přijetí nových pacientů. Následovalo upozornění, že se jedná o povinnost lékaře podle zákona.

Lékaře však nadzvihl především následující text, který mnozí pochopili jako vyhrožování: „V případě zamítnutí naší žádosti žádáme o písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod odmítnutí (dle § 48 stejného zákona) a kterou pro Vaši informaci budeme následně předávat VZP a Krajskému úřadu.“ A vše bylo zakončeno výzvou, aby k žádosti přistupovali bez předsudků.

Celý text je ZDE

Jihlavští lékaři byli nuceni nové pacienty odmítnout, především proto, že v Jihlavě je dlouhodobě lékařů nedostatek a proto drtivá většina z nich neregistruje žádné nové pacienty. Navíc je podle nich takový postup registrace pacienta od stolu, bez jeho osobní účasti a vstupní prohlídky, krajně neobvyklý. Připočteme-li způsob, jakým byli osloveni, nikdo z nich neměl příliš ochoty se nových pacientů ujmout.

Následně se však kolem jejich odmítnutí rozpoutala značná hysterie. „Působí to tak, že jsme xenofobové, kteří někoho odmítají léčit,“ rozčiluje se praktický lékař Jiří Havránek. Ten odmítá jakákoliv obvinění z rasismu. „Já mám mezi svými pacienty spoustu Vietnamců, Moldavce, Ukrajince, Rusy či Bulhary. Proč bych se měl najednou jiným vyhýbat?,“ upozorňuje.

Důvodem neochoty je podle něj primárně fakt, že lékaři mají plno. V Jihlavě podle něj v současnosti chybí asi dvacet procent lékařů. On sám má zaregistrovaných o čtyřicet procent více pacientů, než by měl mít.

Navíc upozornil, že Ministerstvo vnitra, kterého se Generace 21 dovolávala, má v Jihlavě dva lékaře, kteří se starají pouze o policisty a hasiče. Proto by bylo nejlogičtější, aby se nových pacientů ujali právě oni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

13:33 Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

Kauzy Jaromíra Soukupa na TV Barrandov se ve středečním vysílání pořadu zaměřily na OKD a uhlobarona…