Takto se důchodová reforma dělat nemá. Dvě televize, dva experti, mimořádná shoda

17.07.2023 22:03 | Zprávy

Velkou kritiku sklízí připravovaná důchodová reforma, především pak změny v předčasných důchodech a valorizaci penzí, které dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zvažované zpomalení růstu důchodu odsoudil na CNN Prima NEWS ekonom a emeritní rektor VŠE Richard Hindls, podle kterého vláda cílí na skupiny, jež se nedokážou bránit. Plánované důchodové změny nejsou spravedlivé ani podle profesora Martina Potůčka. „Takhle se důchodová reforma připravovat nemá, to rozhodně nemůže vyústit do celospolečenského konsenzu,“ upozornil ve Studiu ČT24 a připomněl neúspěch Nečasovy vlády.

Takto se důchodová reforma dělat nemá. Dvě televize, dva experti, mimořádná shoda
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Profesor Martin Potůček

Návrhy zákonů, které mají upravit důchodový věk, výši nových penzí či dřívější důchod pro náročné profese, by mělo ministerstvo předložit na podzim. Průměrný starobní důchod by se mohl v lednu příštího roku dostat na 20 700 korun. Proti konci letošního roku by se mohl zvednout zhruba o 400 korun. Ve středu návrh na zpomalení valorizace projednají poslanci.

„Kombinace faktorů – vysoká míra inflace, tedy tah na řádnou i mimořádnou valorizaci, a zhoršující se demografická struktura – vede k tomu, že se hledá výdajově nejvýznamnější položka. A buďme upřímní, také se hledá segment společnosti, který se dokáže nejméně bránit,“ komentoval Hindls v pořadu K věci zamýšlené úpravy valorizací důchodů v příštím roce.

Omezení mimořádných červnových valorizací by podle jeho propočtů ušetřilo státnímu rozpočtu významnou částku, očekával by ale citlivější přístup k seniorům. „Každé další zbrzdění je velmi vítanou položkou. Řekl bych ale, že vzhledem k seniornímu věku lidí, kteří se o sebe nedokážou postarat a jsou odkázáni na pomoc státu, by měl být přístup trochu citlivější,“ doplnil.

Oprávněnost vládního kroku ve snížení valorizace hodnotit prý nechce, rozhodnutí spočívá na Ústavním soudu.

„Tyto věci by měly probíhat v určitém konsenzu, což se bohužel zatím neděje. Zažili jsme tu podivnou věc, kdy hlasem jednoho nebo dvou přeběhlíků byla v roce 2013 prosazena důchodová reforma. Následující establishment ta opatření zrušil a uvedl věc do původního stavu. Lidé potřebují určitou důvěru,“ doplnil.

Podle profesora Martina Potůčka zapomíná ministr práce Marian Jurečka na to, že letos už byla přijata úprava mimořádné valorizace a od července dostávají čeští důchodci v průměru o tisíc korun méně, než by dostali podle původní legislativní úpravy. Podotkl také, že není vyloučeno, že tato úprava, která je napadena u Ústavního soudu, může být také nakonec Ústavním soudem zrušena, což by podle něj byla pro české důchodce lepší zpráva, řekl to ve Studiu ČT24.

Kontroval slovům Jurečky, že se čeští důchodci mají dobře. „Ve vztahu k panu ministrovi bych si dovolil poznamenat, že zase až tak skvěle se důchodci nemají, rozhodně ne všichni,“ zdůraznil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

22:35 Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

Donald Trump si jako kandidáta na viceprezidenta vybral senátora J. D. Vance, informuje AP news. Pod…