Takže paní Lipovská je neoblíbená mezi novináři? Juchelka po dotazu redaktora Rozhlasu padl smíchy: Určitě, mezi některými...

27.07.2021 18:45

Kandidatura radní České televize Hany Lipovské a radního Českého rozhlasu Josefa Nerušila v říjnových sněmovních volbách pravděpodobně zákon neporušuje, jde nicméně o etický problém, uvedl to poslanec za hnutí ANO a místopředseda volebního výboru Aleš Juchelka ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. K věci se zítra chystá iniciovat mimořádnou schůzi volebního výboru. Během rozhovoru došlo též na dotaz, zdali si myslí, že je Lipovská neoblíbená mezi novináři, a smíchem sotva popadal dech. „Může to být jeden z důvodů, proč to má v médiích takový vliv,“ zaznělo a ukázal, že se zpráva drží na předních příčkách, a to přitom nejde o první kandidaturu veřejnoprávních radních.

Takže paní Lipovská je neoblíbená mezi novináři? Juchelka po dotazu redaktora Rozhlasu padl smíchy: Určitě, mezi některými...
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Aleš Juchelka v pořadu Štrunc!

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18451 lidí
Juchelka coby místopředseda volebního výboru považuje kandidaturu členky Rady České televize Hany Lipovské a člena Rady Českého rozhlasu Josefa Nerušila v podzimních volbách eticky za špatnou, zákon prý ale porušit přímo nemusí.

Radní České televize Hana Lipovská oznámila, že se v podzimních volbách chystá kandidovat za Volný blok vzniklý kolem poslance Lubomíra Volného. V pondělí řekla, že povede kandidátku Volného bloku do letošních sněmovních voleb v Pardubickém kraji.

Člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil kandiduje do Sněmovny za SPD v rámci pražské kandidátky.

„Pravděpodobně ten zákon jako takový porušován není, nicméně to je podle mého etický problém,“ myslí si. Problematické je pro něho i vyjádření radní ČT, že by na schůzích Rady ČT nehlasovala a zdržela by se hlasování. Oba by podle něj ideálně měli rady veřejnoprávních médií opustit, možná se prý kvůli tomu sejde volební výbor. Sám mimořádnou schůzi zítra podle svých slov navrhne.

Upozornil, že však porušení zákona nejde jednoduše v případě oznámení kandidatury vytahovat bez toho, aby došlo na určité „měření dvojím metrem“, jelikož v senátních volbách v loňském roce již kandidoval člen Rady Českého rozhlasu Vítězslav Jandák. „De facto to žádný zájem novinářské obce nezpůsobilo… byl bych nerad ten, který měří dvojím metrem, jen protože nějakým způsobem, bych řekl, pro média neoblíbenou Hanu Lipovskou…,“ snažil se pokračovat, ale moderátor Tomáš Pancíř mu uzmul slovo.

„Pardon, ale vy si myslíte, že celý problém je v tom, že je Hana Lipovská neoblíbená mezi novináři?“ tázal se moderátor. Juchelku to evidentně značně pobavilo, jelikož po tomto dotazu od moderátora sotva popadal dech. „Určitě, pane Pancíři, to určitě mezi některými, kteří mají mediální vliv… může to být jeden z důvodů, proč to má v médiích takový vliv. Jak říkám, pan Jandák kandidoval do Senátu bez jakéhokoli povšimnutí,“ podotkl. Zopakoval však, že „nejčistší forma“ je, aby kandidáti členství v radách veřejnoprávních médií zanechali.

Zaznělo rovněž, že je třeba diskutovat o změně koncesionářských poplatků, upozornil, že brzy mohou našim veřejnoprávním médiím dojít finance na jejich plnohodnotný provoz. „Měli bychom se bavit o tom, co je to veřejnoprávní služba, jak má být financována, jakým způsobem máme volit členy do jejich rad,“ řekl a zmínil, že mu není nyní příjemné, jak má opozice nyní „obstruovat“ při doplnění člena Rady ČT.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …