Ten pan Smejkal není ani epidemiolog. Profesor Pirk o zločinu na dětech a dalších omylech vlády

21.5.2021 4:24 odp.

Kardiochirurg Jan Pirk si stojí za svými prohlášeními během roku s covidem. Měla by se podle něj udělat důkladná analýza, do jaké míry za úmrtími v uplynulých 12 měsících stojí covid, a do jaké zanedbávaná zdravotní péče. MeSES je prý neodborný a Smejkal není ani epidemiolog. Rok s restrikcemi měl podle Pirka i závažné dopady na psychiku. Kolegové mu prý říkají, že tolik antidepresiv nikdy nepředepisovali.

Ten pan Smejkal není ani epidemiolog. Profesor Pirk o zločinu na dětech a dalších omylech vlády
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Kardiochirurg, profesor Jan Pirk

Hostem pořadu Rozstřel na iDnes byl kardiochirurg Jan Pirk. Za svou dlouholetou kariéru má za sebou více jak tři sta transplantací srdce. Poslední rok pro něj byl v mnoha věcech náročný. Kvůli koronavirové pandemii to bylo poprvé po mnoha letech, co celý měsíc neoperoval. Znemožnilo mu to onemocnění covid-19, které s rodinou prodělal. Na sál se pak dle svých slov vracel trochu nervózní. „Strašně jsem se bál, jestli jsem to nezapomněl. Ale ukázalo se, že za měsíc se to zapomenout nedá,“ řekl Pirk.

Loni v dubnu Pirk spolu s dalšími deseti předními českými lékaři přišel s prohlášením, že striktní anticovidová opatření mohou mít vážné celospolečenské důsledky a dopady na zdraví lidí i ekonomiky. Svého podpisu pod výzvu nelituje a připojil by se prý znovu.

„Prohlášení platilo v dubnu 2020, kdy to tak skutečně bylo. Ale třeba už v létě jsem říkal, že určitě přijde podzimní vlna. Navíc jsem si myslel, že to bude dohromady s epidemií chřipky. To se naštěstí nestalo,“ uvedl Pirk, podle něhož se bude muset udělat analýza, nakolik se na úmrtích podílela zanedbaná lékařská péče a ostatní smrtelná onemocnění, a nakolik měl úmrtí na svědomí právě jen covid.

„To se mě často novináři ptají, co bych dělal jako ministr zdravotnictví, a já říkám, že bych podal demisi. Protože řídit zdravotnictví takovým systémem, je neuřiditelné. Je to hrozný kolos, který centrálně uřídit nejde,“ řekl Pirk s tím, že ve zdravotnictví fungují jisté politické vazby, o kterých každý, kdo se v něm pohybuje, ví.

Nedávno v rozhovoru pro Novinky.cz Pirk znovu zopakoval, že vláda epidemii nezvládá, za vinu to kladl neodbornosti poradní skupiny ministerstva zdravotnictví MeSES, jejíž vedoucí Petr Smejkal nemá podle Pirka ani atestaci z oboru epidemiologie. Podobně byl ale napadán i samotný Pirk, který rovněž není epidemiologem, ale k situaci se vyjadřoval. „Něco jiného je vyjadřovat se, a něco jiného řídit. Když jsem byl dotázán, řekl jsem svůj názor, ale nikoho jsem nenutil, aby se mým názorem řídil. To je zásadní rozdíl,“ uvedl Pirk.

Podle Pirkova názoru si s covidem každá země snažila poradit jinak. Nejtvrdší přístup zvolil Izrael a nejmírnější pak Švédsko, ale výsledek je nakonec dle něj všude podobný. To, že v České republice byly nejdéle zavřeny školy, považuje Pirk za zločin na dětech. „To jsem říkal a budu to říkat i před popravčí četou,“ řekl s úsměvem lékař. „I ten dopad na psychiku během pandemie je strašný. Kolegové mi říkají, že tolik antidepresiv nikdy nepsali jako teď,“ dodal.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: AZyTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…