To je nepřijatelné! Merkelová volala Putinovi kvůli Bělorusku, ale narazila

18.8.2020 6:36 odp.

Německá kancléřka Angela Merkelová iniciovala telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli krizi v Bělorusku. Putin jí oznámil, že považuje vnější vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné. Podle Merkelové je ale třeba zajistit, aby Lukašenkův režim nepáchal násilnosti na demonstrantech.

To je nepřijatelné! Merkelová volala Putinovi kvůli Bělorusku, ale narazila
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

„Jakékoliv cizí vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska je pro Moskvu nepřijatelné, neboť vede k eskalaci krize,“ prohlásil Putin, jak informuje server Novinky.cz.

Ten s Merkelovou hovořil údajně z její iniciativy. Německá kancléřka požaduje, aby Lukašenko ukončil násilné potírání demonstrací a zahájil s opozicí celonárodní dialog. „Kancléřka zdůraznila, že běloruská vláda se musí vyvarovat násilí vůči mírumilovným demonstrantům, okamžitě propustit politické vězně a zahájit celonárodní dialog s opozicí a společností s cílem překonat současnou krizi,“ uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert.

Merkelová s Putinem hovořila i z důvodu vzájemné blízkosti ruského prezidenta a jeho běloruského protějšku. Putin s Lukašenkem v poslední době několikrát hovořil, Moskva měla o víkendu přislíbit vojenskou pomoc na základě smluv o kolektivní obraně.

Běloruskem otřásají velké demonstrace a celonárodní stávky po nedávných prezidentských volbách, které pošesté ovládl se ziskem přes 80 procent prezident Lukašenko. Opozice a velká část veřejnosti ale výsledky voleb považují za zmanipulované. Proti demonstrujícím následně tvrdě zasahovala policie, několik demonstrantů zemřelo a více než 7 000 bylo zatčeno.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jmaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…