To jsem za 30 let nezažil! Proti mé cti, hubuje Kalousek vládu za rozpočet

23. 6. 2020 11:44

Poslanci dnes jednají o prohloubení schodku letošního státního rozpočtu na půl bilionu korun. Vláda ANO a ČSSD navrhla již třetí zvýšení deficitu kvůli hospodářským dopadům epidemie koronaviru. Původně činil 40 miliard korun, pak stoupl na 200 miliard a naposledy se navýšil na 300 miliard korun. U řečnického pultíku se rozlítil mimo jiné předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

To jsem za 30 let nezažil! Proti mé cti, hubuje Kalousek vládu za rozpočet
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)
reklama

„Vláda aktivně žádá, abychom povolili zvýšení výdajů o 137 miliard korun, aniž by dokázala specifikovat na co. Všechny peníze navrhuje do vládní rozpočtové rezervy,“ rozčiloval se na půdě poslanecké sněmovny předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „To jsem za 30 let nezažil. Žádný cti dbalý poslanec by pro to nemohl zvednout ruku, protože by rezignoval na svoji povinnost vědět, kam půjdou jednotlivé položky,“ uvedl.

Pozastavil se nad tím, že před týdnem měl videokonferenci s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), která měla uvádět, že neumí specifikovat své požadavky. „Po 18 hodinách od okamžiku, kdy paní ministryně řekla, že to neumí, přišel pozměňující návrh poslance Babiše, který se o tu specifikaci pokouší a rozepisuje to do sedmi kapitol státního rozpočtu,“ podotkl Kalousek.

Anketa

Je Miroslava Němcová vhodnou kandidátkou na funkci prezidenta republiky?

3%
97%
hlasovalo: 20293 lidí

„Kdy tedy paní ministryně poslance obelhávala? V pondělí, kdy říkala, že to neumí, nebo v úterý, kdy přišel pozměňující návrh poslance Babiše. A já si myslím, že nás obelhávala v pondělí i v úterý, neboť specifikace pana Babiše žádnou specifikací není. Jsou tam položky, astronomické, kdy nevíme, co si pod nimi máme představit,“ dodal.

Následně doporučil ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi, aby se nový program, do nějž má jít 10 miliard korun, nazýval COVID Svatba. „Protože kdo byl na svatbě na Čapím hnízdě a řekne si, tak pravděpodobně dostane, a kdo nebyl na svatbě na Čapím hnízdě, nedostane,“ uvedl. „Ať mi to paní ministryně nebo pan Havlíček vyvrátí tím, že řeknou, na co miliardy na podpory podnikání půjdou,“ poznamenal a rýpl si i do toho, že by se program mohl jmenovat COVID JančuŠE – přeloženo Kalouskem jako jména podnikatelů Jančura a Šimáně. 

„Z krize je možné se proinvestovat, ale z krize není možné se prodotovat dotacemi kamarádům, to jsou odlišné pojmy,“ řekl. Podle něj je nutné, aby vláda sdělila, na co chce peníze používat. Měla by předložit hospodářskou strategii. „V případě, že podepíšeme ten bianko šek, rezignujeme na své daňové povinnosti, se kterými nás sem daňový poplatník poslal,“ sdělil. 

„Ten návrh je neodpovědný. Nemáme právo něco takového vládě schválit. Ale chápu, že vláda je v situaci, kdy má minimum na účtě vládní rozpočtové rezervy,“ uzavřel a předložil nový návrh usnesení. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otázky Václava Moravce jsou nej, nej, nej? Tak tady ty čísla sledovanosti máte. ČT je jaksi zapomněla vydat

15:40 Otázky Václava Moravce jsou nej, nej, nej? Tak tady ty čísla sledovanosti máte. ČT je jaksi zapomněla vydat

„Je mi ctí být za zenitem s nejsledovanějším a nejcitovanějším diskusním pořadem v zemi,“ napsal pře…